Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

A brexit hatásait boncolgatták

 Rövid távon kihívásokkal nézhet szembe a brit gazdaság.

Kihívásokkal nézhet szembe rövid távon a brit gazdaság az ország európai uniós tagságáról tartott népszavazás nyomán a PwC szerint, a nagymértékű bizonytalanság ugyanis a befektetői kedv csökkenéséhez és alacsonyabb GDP-növekedéshez vezethet.

Az előrejelzés azon a feltételezésen alapul, hogy a brit jegybank lazítani fog monetáris politikáján. Általános elemzői várakozások szerint a Bank of England (BoE) csütörtöki ülésén csökkenti a 0,50 százalékos alapkamatot és talán növeli a a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció eddig kihelyezett 375 milliárd fontos keretösszegét. A PwC vezető közgazdásza, Richard Boxshall szerint hitelezést könnyítő intézkedéseket is hozhatnak, ezek között említette a banki hitelezés élénkítését célzó Funding for Lending program kiterjesztését.

Mindezeket alapul véve a cég lefelé módosította a brit reál-GDP növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az MTI-hez eljuttatott előrejelzése szerint az idei utolsó negyedévben és 2017 első negyedévében a növekedés megállhat az előző negyedévhez képest, de az szigetország elkerülheti a recessziót. A PwC közgazdászai 2016-ra a bruttó hazai össztermék 1,6 százalékos, 2017-re pedig 0,6 százalékos éves bővülésére számítanak a korábbi 1,9 százalék, illetve 2,3 százalék helyett. A növekedés 2017-ben és azt követően fokozatosan megindulhat.

A cég szerint a passporting, vagyis a pénzügyi szolgáltatók tevékenységi engedélyének lehetséges elvesztése nehézséget jelenthet Londonnak, veszélybe kerülhet vezető nemzetközi pénzügyi központként betöltött szerepe, és Dublin után a második helyre csúszhat vissza.

Úgy vélik, hogy a június 23-i népszavazást követő bizonytalanságot leginkább az Egyesült Királyság és az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatainak további alakulása okozza.

Elemzésükben tíz uniós tagországot említenek, amely a gazdasága méretéhez képest a legtöbbet exportál az Egyesült Királyságba. A lista elején Írország és Ciprus áll 19,9, illetve 9,5 százalékkal.

A nagyobb európai gazdaságok közül méretéhez képest Németország exportálja a legtöbbet az Egyesült Királyságba (3,7 százalék). Franciaország (2,5 százalék) és Olaszország (1,7 százalék) nem szerepel az első tíz között. Habár makrogazdasági szinten ezek nem kiugró számok, néhány iparág számára nagyobb jelentőséggel bírhatnak – emlékeztettek a PwC szakértői, hozzátéve, hogy ezekben a gazdaságokban az érintett vállalkozásoknak fel kell készülniük az új kereskedelmi megállapodásokra.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.