Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság Jog

A munkaügyi ellenőrzésről

A munka világának korszerűbbé, egyszerűbbé tétele érdekében 2012. január 01-jétől egy egységes központi hivatal, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal keretein belül valósul meg a foglalkoztatáspolitikai, a munkavédelmi és a munkaügyi, valamint a szak- és felnőttképzési feladatok ellátása. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szervezetrendszere jelenleg a Nemzeti Munkaügyi Hivatalból és a munkaügyi központokból áll.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal legfőbb célkitűzése a 2012. évre annak vizsgálata, hogy a társaság a munkavállalókkal megfelelő tartalmú munkaszerződést kötött-e, és kapcsolódó bejelentési kötelezettségének eleget tett-e. A vizsgálatok során az eljáró felügyelő nem kizárólag az elnevezés szerinti munkaszerződéseket vizsgálja, hanem akár vállalkozási, megbízási szerződéseket is megvizsgálhat és e szerződéses kapcsolatokat átminősítheti munkaviszonnyá.

Ellenőrzés tárgyát képezi továbbá a munkabér védelmére vonatkozó rendelkezések megtartása is, így a bérminimummal, a garantált bérrel, a pótlékokkal, és az elvárt béremeléssel kapcsolatban. Fontos kiemelni, hogy a munkaügyi felügyelő minden esetben ellenőrzi az alacsony keresetűek elvárt béremelésének megvalósulását is.

A munkaügyi ellenőrzések által gyakran érintett terület a munkaidő- és pihenőidő-nyilvántartás is. A munkaidő-nyilvántartásból egyértelműen megállapíthatónak kell lennie a rendes és rendkívüli munkaidő kezdő és befejező időpontjának, a szabadság tartamának. Az eljárás során a felügyelő az időadatok hitelességének megállapítása végett a nyilvántartást nem csak a bérjegyzék-adatokkal hasonlíthatja össze, hanem bármely más belső nyilvántartással is.

A 2012. évben a munkaügyi ellenőrzések különösen a feldolgozóipar, személy- és vagyonvédelem területén működő munkáltatókra, valamint a nagy létszámú munkavállalót foglalkoztató cégekre koncentrálnak. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal az általános munkajogi előírások betartásán kívül különös hangsúlyt fektet továbbá a munkabalesetek megfelelő kivizsgálására, a kiemelt védelemre szoruló foglalkoztatott csoportok (várandós nők, fiatalok, megváltozott munkaképességűek) jogainak érvényesülésére, valamint az alvállalkozó konstrukciók ellenőrzésére.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal gyakorlati eljárásával kapcsolatban szeretnénk kiemelni, hogy a munkaügyi ellenőrzések nem előzetes bejelentés alapján történnek, így a munkáltatóknak a Nemzeti Munkaügyi Hivatal által kiszabható bírság elkerülése végett folyamatosan és naprakészen kell ismerni és alkalmazni a jogszabályi előírásokat. 2012. évben továbbá megnő az utóellenőrzések száma, így akinél korábban például írásba foglalt munkaszerződés hiányát vagy bejelentés nélküli foglalkoztatást állapított meg Nemzeti Munkaügyi Hivatal, nagy eséllyel számíthat a munkaügyi felügyelők ismételt látogatására.

Mivel a 2012. július 01-jén hatályba lépő új Munka Törvénykönyve számos helyen hoz változást, ezért a társaságoknak javasolt felkészülniük arra, hogy az új munkajogi szabályokkal is összhangban folytassák tevékenységüket, vezessék nyilvántartásaikat és alkossák meg belső szabályaikat.

BALÁZS & HOLLÓ Ügyvédi Iroda

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.