Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Egészség Kultúra

Alternativ konfliktus kezelés

Mediatio latin kifejezés jelentése : közvetítés

Az eljárást vezető személy a mediátor – nem bíró, nem jogász, nem pszichológus. Ezeken a határterületeken képzettséget, tapasztalatot szerzett – mediátori névjegyzékben regisztrált – pártatlan szakember, aki a konfliktusban érintett felek közötti tárgyalást, és a legjobb megegyezést segíti elő.

Nem dönt, nem ítélkezik, hanem magát a folyamatot biztosítja. Munkáját a titoktartás keretei között végzi. A mediációs (közvetítői) eljárás során a mediátor először is a felekkel külön-külön folytatott megbeszéléssel teret, és helyet biztosít az álláspontok kifejtésére. A probléma megismerése során feltárásra kerül, mi az ami mind a két félnek értéket jelent.

Általában elmondható, hogy a kommunikáció  hiánya önmagában minden más nélkül elegendő ahhoz, hogy  egy konfliktust elmélyítsen !

Az előkészítő beszélgetések utáni mediációs ülésen mindegyik félnek szabályozott keretek között lehetősége van az álláspontja kifejtésére, a kommunikációra. Lehetőséget kapnak arra, hogy a meghallgassák, sőt valóban meg is hallják egymást. A résztvevők összefoglalják, újra értelmezik álláspontjukat, megfogalmazzák valódi érdekeiket és szükségleteiket, megkeresik a közös pontokat és érdekeket. Ennek során fogékonnyá válnak a másik fél érdekeinek figyelembevételére is.

Az eljárás végén közösen olyan megállapodást fogalmazzanak meg, amely minden érintett fél számára a legnagyobb megelégedettséget nyújtja. Mind a két fél győztes-győztes lehet.

A hosszú távon is megfelelő megállapodás megfogalmazásához, a konfliktus teljes feloldásához .az előkészítő beszélgetések, és a mediációs ülés alkalmanként néhány órát vesz igénybe .

A mediátor munkája során a szemben álló felek közötti indulatokat fékezi, a pozitív értékek felkutatásával a konstruktív párbeszéd kialakítására törekszik, valamint az ismeretein, szaktudásán, alapuló egyezségi javaslatot terjeszthet elő, melynek elfogadása a felek szabad akaratától függ. Szükség esetén részterületek kérdéseiben jártas szakértői segítséget is igénybe vehet.

A helyzet megoldása nem a mediátor feladata. a döntés joga a felek kezében van. Az eljárás alatt semmi olyan nem történhet, amelyhez nem járulnak hozzá szabadon a résztvevők.

A közösen kidolgozott, és a felek által elfogadott egyezséget okiratba is lehet foglalni !

Az egyezség létrejöttével elkerülhető a per, az időhúzó jogi eljárás, ahol nem az egyik fél végül vesztes pozícióba kerül. A közösen kidolgozott megállapodásnál nincs vesztes, a helyzet minden érintett személy érdekeinek megfelel, és az egyezség végrehajtása a saját érdekük.

A mediáció előnyei:

  • Gyors (Más jogi eljárás hosszú évekig is elhúzódhat.) A mediációs eljárás előkészítés után biztosítja a vita gyors – egy-két hónapon belüli – lezárásának lehetőségét.
  • Olcsó. (Nincs illeték, ügyvédi költség, egyéb perköltség ) A mediáció nem ingyenes szolgáltatás, de a mediátori munkadíj összege nagyságrendekkel kisebb mint akár az  első bírósági tárgyalás összes költsége.
  • Egyenrangúság: A felek egyenrangúak, és az egész eljárásban csak olyan történhet amihez az összes fél hozzá ne járult.
  • Önkéntesség: A felek a saját akaratukból vesznek részt a folyamatban mert mindenkinek érdeke fűződik a közös megoldás megtalálásában.

 

  • Teljes titoktartás: A mediátor munkája során titoktartásra kötelezett, még tanúként sem hallgatható ki később !A mediáció zárt, bizalmas. A résztvevőkön kívül más nem szerezhet tudomást az ügyről. A mediáció folyamata zárt ajtók mögött zajlik, a nyilvánosság kizárásával így a vitáról, és annak kimeneteléről nem értesül a közvélemény, vagy a konkurencia.
  • Eredmény jogilag kötelező! Ha a létrejött egyezséget a felek jogilag kötelező írásbeli szerződésbe foglalják, szükség esetén biztosítékokkal megerősítik, és ez jogi kötelezettség vállalás.
  • További kapcsolat. Mediációnak akkor van helye, – legyen az családi vagy üzleti probléma – ha hosszútávon mind a két félnek az érdeke a másikkal való további együttműködés. Jogi eljárások során a jogszolgáltatás nem esik mindig egybe az igazsággal. Aki magát vesztesnek érzi annak megromlik a viszonya a másik – győztesnek tűnő – féllel a jövőben.

A mediáció  kudarca esetén a jogi útra még mindig lehetőség van, és ilyen esetben a peres eljárásban az illetékbe a mediáció költségét, vagy annak egy részét  be lehet számítani !

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.