Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Tech

Felhők közt járni – XIX.sz.-i értelmezés

Kinek milyen érzést adott gyerekkorától kezdve ez a kifejezés, hogy a „felhők között jár? Volt akinek az elvont világnézetét, volt akinek a szerelmes barátját vagy ismerősét jelentette. Mindenesetre valami igazán valóságtól elrugaszkodott viselkedést takart.

Nem meglepő módon az internetnek köszönhetően a felhő (Cloud) rendszerek manapság nem csak hogy földhöz ragadt (bár kézzel azért nem fogható) dolgot jelölnek, hanem egy igazán racionális és hasznos megoldást is kínálnak.
A felhő rendszerek oly módon biztosítanak aránylag nagynak számító tárhelyeket (több GB-nyi,és fokozatosan nő ez a szám), hogy azt eszközeinken csak egy plusz meghajtóként fogjuk érzékelni. Ez a meghajtó (vagy mappa) pedig mind offline mind online elérhető, de egyszerre több eszközről is (mobiltelefon, tablet, laptop, stb.). Tehát ugyanazokat a file-okat elérjük a munkából is, otthonról is, de a kocsiból vagy a „puszta közepéről” internet nélkül.

Online
Amikor internetkapcsolatunk él és aktív, akkor a felhőhöz igazítja file-jaink az éppen szóban forgó eszközön. Ha új file került a mappába 2 nappal ezelőtt mondjuk otthonunkból, de mi csak most kapcsoljuk be a laptopot internettel összekötve azóta, akkor azonnal tölti is le az új tartalmat, és pillanatokon belül el is érjük a vágyott file-okat.

Offline
Természetesen mondhatjuk, hogy miben különbözik ez egy FTP szervertől vagy egy e-mail rendszerből letölthető file küldéstől? A hálózat mentes használhatósága, ami igazán jó érv a használata mellett. Ez a mappa elérhető lesz számunkra offline (internetkapcsolat nélkül). A legutóbbi internetkapcsolat béli mentés teljes állapotát megtaláljuk aktuális eszközünkön.

Tehát azon túl, hogy egy file-t bárhonnan és bármiről elérünk egyszerre, munka mappákat is létre hozhatunk munkatársainkkal, fényképalbumot oszthatunk meg ismerőseinkkel, illetve a legfontosabb és mindig kellő fileokat mindig magunkkal hordhatjuk, de lemerült telefon mellett is elérjük őket egy kölcsönkért (internettel rendelkező) laptopról. Egy profilhoz különböző megosztásokat és azon belül jogosultságokat is létre hozhatunk egyszerűen a jobb gomb használatával. Tarthatunk egy mappát munkatársainknak, egyet saját magunknak és közben külön mappa a családnak ileltve amire és akinek csak szerenénk fentartani.

Vigyázat!
Azért ha nem vagyunk óvatosak, ennek is mint minden „találmánynak”, lehetnek hátulütői. Hasznos dolog, de nem a legfontosabb értékeink óvására!

Törlés
Ha az egyik helyen törlünk adatokat, mappákat, akár az egész tartalmat, akkor ez a művelet, mint legutóbbi fog érvénybe lépni minden eszközön.

Megoldás:
Érdemes nem törölgetni álmos éjszakai órákon, illetve a file-okat máshol is lementve tartani. Én például magamnak beírtam naptárba 2-4 hetente, hogy mentsem le a teljes tartalmat az asztali számítógépemre.

Elvesztés
Az eszközt, amin a file-ok (mint mostanra tudjuk, offline) tárolódnak, elvesztés esetén teljesen ki lesznek szolgáltatva a kedves megtalálónak.

Megoldás
Tehát ne itt tartsuk bankszámla kódjainkat és legtitkosabb találmányaink tervrajzát.

Működtetni és létrehozni nem nehezebb, mint egy e-mail fiókot regisztrálni, illetve mappákat létrehozni szintúgy evidens műveletsor, mint törölni vagy kezelni.

Aki odáig eljutott, hogy böngészőben ezt a cikket elérje, az ért annyira a számítógép használathoz, hogy egy Felhővel is elboldogul.

Legismertebb ingyenes felhő rendszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.