Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Tech

Forradalmasítja a tévézést

Forradalmasítja a tévézést a Google kütyüje

A Chromecast segítségével megszabadulhatunk a tévés reklámoktól és saját tévéműsort sugározhatunk, ha hajlandóak vagyunk tabletre, okostelefonra, vagy számítógépre cserélni a távirányítót.

Az alapvetően szoftvereket gyártó Google újabb hardverrel lepte meg a világot, s ezzel belerondított az okostévé-fejlesztők üzletébe. Olcsó megoldást kínál az intelligens funkciók tévékbe való beépítésére, sőt, olyan megoldást, ami kikerülhetetlen, egyetlen gyártó sem tudja ugyanis megakadályozni a HDMI be- és kimenet alkalmazását.

A szerdán bemutatott, USB-stick méretű és formájú Chromecast segítségével videókat, zenéket, képeket és szinte bármilyen más webes tartalmat sugározhatunk a tévé kijelzőjére. Mindezt nagyon egyszerűen oldották meg. Magát a kütyüt a tévé HDMI portjára kell csatlakoztatni, az eszköz pedig önállóan csatlakozik a wifi routerhez.

Az Index azt írja, hogy ezután a számítógépen a Youtube weboldalán lesz a lejátszó fölött egy Chromecast-gomb, és ennek megnyomása után a pc-n megnyitott videó a tévén is elindul. Az innováció viszont főleg az, hogy a tévén látható videó nem a számítógépünkről továbbítódik a tévére, a Chromecast közvetlenül az internetről tölti le azt, vagyis nem terheli le a számítógépünket, nyugodtan lehet több feladatot végezni egyszerre, úgynevezett multi-taskingolni.

Az engadget.com arról ír, hogy ennek az is az előnye, hogy nem meríti le feleslegesen az okostelefon vagy tablet akkumulátorát, valamint a mobil eszköz erőforrásai is felszabadulnak, ezáltal másra is használhatók, miközben a film vagy zene szakadatlanul mehet tovább a kijelzőn. Hátránya viszont, hogy a Chromcast önálló eszköz, önálló energiaigénnyel.

A távirányító szerepét egyébként nem csak a számítógépünk töltheti be, a Chromecast működik az iOS-es és androidos eszközökön futó Youtube applikációkkal is.

Amerikában az Amazonon, a Best Buy-on és a Google Play boltokban csupán 35 dollár a Chromecast, bár a Chrome romániai webshopjában még egyelőre nem érhető el. Mindez borsot tör a több milliárdos R&D befektetésekkel kiötlött, de még így sem felhasználóbarát okostévéket fejlesztő gigacégek orra alá.

A technet.hu azt írja, a működési elv meglehetősen hasonlít az Apple termékeihez, az AirPlay-hez és az Apple TV-hez. Ahogy a Chromecast, az Airplay is lehetővé teszi, hogy a mobil eszközzel vezéreljük a TV-n látottakat, miközben más tevékenységet is végezhetünk például iPhone-unkkal, illetve itt az összes Apple eszközünket szinkronba hozhatjuk. A legnagyobb különbség azonban az Airplay és a Chromecast között az, hogy a Google terméke platformfüggetlen, és nem csak androidos, hanem az Apple iOS operációs rendszerrel ellátott készülékekkel is kommunikál.

A Chromecast egyelőre az YouTube-ot, a Netflixet, a Google Playt és a Google Musicot támogatja, de később ez a lista nagy valószínűséggel bővülni fog. A prohardver.hu szerint az már biztos, hogy egyes funkciók webes felületről is működnek majd, így ezekből a windowsos Chrome böngészőt használó eszközök sem maradnak ki – már most ki lehet küldeni például a böngészőből egy képet a tévére. Mivel a Google nyilvánosságra hozta a nyílt forráskódot, máris akadnak fejlesztők. A Washington Post például bejelentette, integrálja videóit és híreit a Chromecastbe.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.