Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Tech

Hogyan változzon velem az autóm?

Mivel mi magunk is változunk, ill. ahogy az életvitelünk is (át)alakul, teljesen természetes, hogy más-más életszakaszban különböző autókat kívánunk, más-más jellegűekben gondolkodunk.
Ahelyett, hogy belezavarodnánk a mára bődületesen széles és sokrétű kínálatba, a legfontosabb, hogy tisztázzuk saját magunkkal a szempontjainkat!
Véleményem szerint a legtisztább, ha magunknak bevallva sorra vesszük, mi számít igazán egy autó képességeit tekintve! Mi az, ami VALÓBAN számít nekünk?
Unalmas vagy lelkesítő, de a mindennapokban meghatározó tényező a praktikum. Legyen szó a könnyű kis- és beszállásról, az egy bizonyos tárgyat elnyelni kénytelen csomagtartóról, a kifejezetten kényelmes ülésekről, az elegendő és megfelelő méretű tárolóhelyekről, mozgatható hátsó ülésekről, vagy egyszerűen egy többféle funkcióban is helytálló autóról, ezen funkciók megléte vagy hiánya teljesen meg tudja határozni egy modell birtoklásának élményét.
Javaslatom tehát az, hogy mindig abból induljunk ki első körben: mi szolgálja az igényimet a pillanatnyi élethelyzetemben? Ezekre érdemes fektetni az első hangsúlyt. Lehet tehát ez kevésbé lelkesítő megközelítés, de évekre meghatározza a jó választásunkat, ha tudatosan meg tudjuk határozni: mire van szükségünk VALÓBAN?

Ahogy a személyes használati tárgyak jelentős részére, egy olyan komplex szerkezetre, mint a gépkocsi, különösen igaz, hogy a mindenkor megjelenő modellek új technológiákat vonultatnak fel, amelyek új igényeket szülnek. A fejlesztések irányát napjainkban a biztonságos kialakítás, a kisebb környezeti terhelés elérése, a vezetést segítő berendezések (vezetői asszisztens rendszerek) gyarapodása és a kezelőfelületek intenzív átalakítása jellemzi. Ezen újítások többsége csakugyan képes hatékonyabbá és biztonságosabbá tenni az autóhasználatot, de azért megjelennek olyan felszerelések is az autókban, amelyek – be kell vallani – kevés érdemit tesznek hozzá a korábbi erényekhez.
Önnek is van esetleg tapasztalata feleslegesnek bizonyult extrákkal? Jellemző, hogy sok drága berendezés valóban nem is ér sokat, vagy leginkább semmit egy használt autóban. Ez így arányában növelheti egy autó értékvesztését az évek során, ami többeket szintén elgondolkoztathat autóválasztáskor.
Van viszont számos olyan újítás, amiről nem is gondolnánk, milyen gyakorlatiasan hasznosak. Az „egyszerűbbek” közül ilyenek pl. a zsebben tartható kulcs, az érintőképernyők értelmes alkalmazása, a tolatókamera. A komplexebb rendszerek közül a radaros sebességszabályzót (Tempomatot) tartom a leghasznosabbnak, érdemben tudja növelni az aktív biztonság mértékét.

Eddig arról „beszéltünk”, hogy mitől lesz „hasznos” egy autó, de ahogy az életünk más téren sem csak a racionalitásról szól, itt is engedhetünk nyugodtan az érzelmeinknek. Első a megjelenés? Semmi baj, nyugodtan érezzen szerelmet egy-egy forma iránt! És megnyugtathatjuk mellé magunkat azzal az általánosítással, hogy igazán rossz autók manapság már nem készülnek. Ráadásul, ha megvan a szerencsés egybeesés, még az is lehet, hogy a szépséges modell technikája is élvezetes.
És a luxus? Bőven van mitől elcsábulni e tekintetben is. Ki-ki döntse el, hogy megérdemelte-e élete adott pillanatában, de főleg, hogy az őt és az autót illető módon tudja-e üzemeltetni, fenntartani a kiszemelt darabot! Mert ez utóbbi nélkül minden nagyon gyorsan megfakul!

Ezek után érdemes nem elfelejtenünk, milyen évet írunk! Gondoljunk a gazdaságos működtetésre, és vele a környezettudatosságra! Nem arról van szó, hogy le kéne tenni az autót, de minden értelemben kifizetődő TUDATOSABBAN használni!

Van még egy rendkívül erős hatással bíró tényező mielőtt döntést hozunk az autóválasztás során. Ahogy nem érthet minden lakos a focihoz vagy a politikához, úgy a járművekhez sem. Ne féljünk félretenni a közvélekedés befolyását, tehát az előítéleteket, leginkább azért, mert olyanokat régóta nemigen hallani, amik ne múlták volna idejüket!

A végére hagytam azokat a „tételeket”, amiket a legkevésbé szabad figyelmen kívül hagyni: egyfelől nem az extráktól lesz alapvetően jó egy autó, hanem klasszikus értékeitől, ezek pedig a jól megtervezett futómű, a remek fékek és kormányzás, egy életteli és gazdaságos motor a hozzáillő sebességváltóval. Másfelől mit sem ér a fentiekből semmi, ha az autóvezető nem rendelkezik a megfelelő képességekkel és gyakorlattal, illetve nem ésszel és felelőséggel ül be az autójába. Ne csak arra várjunk, hogy a gyártók fejlesszenek, tegyük ezt időről-időre a magunk képességeivel is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.