Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Egészség

Játszmák és játszmaváltások

A játszma kiegészítő, rejtett tranzakciók folyamatos sorozata, amely pontosan meghatározott, előre látható kimenetel felé halad.

 

Leíró módon: nemegyszer ismétlődésekbe bocsátkozó, a felszínen hitelt érdemlő, rejtett indítékú tranzakciók ismétlődő készlete.

Köznapi nyelven: csapdás, vagy trükkös lépések sorozata. A játszmákat két fő ismertetőjegy világosan elkülöníti az eljárásoktól, a rituáléktól, az időtöltésektől: 1. a rejtett jelleg 2. a nyereség.

Eric Berne: Emberi játszmák

A Berne féle játszma elmélet ma már jóformán a hétköznapi ember számára is ismert, most azonban egy fontos elemére szeretném felhívni a figyelmet. Ez pedig a rejlett jelleg: a titkosság, vagyis a szereplők áltan nem felismert valóság.  E jellegzetességet felhasználva nézzünk meg a következőkben egy, a  pénzügyi intézmények között zajló játszmát.

A vállalkozók számára is híres  ( és sokszor hírhedt ) a hitelgarancia, az agrárhitel garancia, vagy a magas finanszírozású jelzáloghitelek esetében fedezeti többletgarancia intézménye.   Ezeknél a biztosításoknál arra felhatalmazott biztosító bizonyos hitelelemeket (részeket) biztosítási díj ellenében fedezeti biztosítás alá von.  Lényege az, hogy az adós nem fizet, akkor a biztosító fizet helyette a banknak.

A Biztosítók  a garanciavállalás előtt részletes vizsgálat alá vonják a bankok hitelvizsgálati, kezelési, folyósítási folyamatait, majd döntenek a garanciavállalásról.  Hangsúlyozom,  nem egyes hitelekről döntenek, hanem a banki folyamatokat vizsgálják.  De ha egy –egy ügylet el is kerül a biztosítóhoz, utólag akkor sincs minden veszve,  és a beváltáskor bizton  azt állítani, hogy erről vagy arról tényről a biztosító nem tudott ….

A 2008-as válság után mostanában a beváltások vannak soron, érthető módon.  A Biztosító a beváltásoknál immár egyedenként vizsgálja, hogy a bank (ügyintéző) betartott-e minden szabályt.  A sűrű szabályváltozások közepette, vagy éppen rendszerekkel nem megfelelően támogatott folyamatok esetében utólag igen könnyű hibát találni, vagy vélten felfedezni.

A játszma  lényege a Biztosító (auditora) talál–e olyan hibát, melyre rámutatva, azt mondhatja, hogy az ügyletet kivonja a biztosítási  fedezet alól.

A Bankosok foggal-körömmel védik az ügyletet, érvelve azzal, hogy az adott időszakban érvényes szabályoknak megfelelt az ügylet.

A következőkben Berne tranzakció elemzési elméletét felhasználom arra, hogy a vonatkozó  esetet szociál-pszichológiai tükörben is  megvilágíthatóvá tegyem.

Tézis: Nézzük: tudsz-e olyan megoldást mutatni, amelybe beleköthetek!. / Meg tudnád-e védeni Bíróság előtt is az érveidet, a vádjaidat?/

Célzat: Önmegnyugtatás (egyik oldalon)  /bebizonyítani (a másikon), hogy csak ezt teheti, és ezt fogadja is el./

Szerepek: Banki jóváhagyók, biztosítói auditorok,

Példák a hétköznapokból:

1. Igen megtenném, de most nem tudom elvégezni a házimunkát, mert rossz porszívó.

2. A gyámolatlan feleség: Hogyan viselkedjem a férjem főnökével?

Paradigma:

társadalmi:                 Felnőtt: Mit csinálsz akkor, ha megtámadlak?

Felnőtt: Miért nem tudod magad megvédeni?

Felnőtt: Igen, de akkor is hibáztak!

pszichológiai:                          Szülő: Hálássá tehetlek a segítségemért./ segítelek megoldani a problémádat /

Gyerek: Lássuk, próbáld meg!

Lépések: 1. Probléma –megoldás: Valakinek felelősnek kell lennie!

2. Ellenvetés –megoldás: Védhető –e az álláspont?

3. Ellenvetés –meghiúsulás: Lássuk az ellenérveket, az álláspontod gyenge pontjait!

Előnyök:

  1. Belső pszichológiai előny – önmegnyugtatás, megteremtődik a résztvevők belső egyensúlya
  2. Külső pszichológiai előny – nem került sor a behódolásra sem, mert az ellenérvek meggyőzőek voltak.
  3. Belső társadalmi előny- Miért nem felelősek a részvevő bankalkalmazottak? – így szól bizalmas körben játszott játszma jellegzetes mondata
  4. Külső társadalmi előny –Hát igen, de valaki mégiscsak hülye bankos volt! hangzik a származék játszmának vagy időtöltésnek a kulcsmondata, amelyet a baráti körben   játszanak, vagyis a nyilvános megjelenítése az adott játszmának
  5. Biológiai előny – racionális megvitatás: Hát ez a problémát jól körbejártuk, megoldottuk! ezzel jelezni próbáljuk, milyen elégtételt nyújt a játszma az érintett feleknek
  6. Egzisztenciális előny – mindenki uralkodni akar rajtam szól a tipikus megállapítás, milyen beállítottságból játsszák a játszmát.

De térjünk vissza a kiindulóponthoz: a rejtett jelleghez.  A résztvevők évek óta, öntudatlanul játszák a rájuk rót szerepet.

Berne szerint a konfliktus a keresztezett válaszok esetén keletkezik  ( pl:  ha a felnőtt szerepre szülőivel válaszolunk). Ő szerinte egyébként az automómia elérése a cél.

S mi van akkor, ha a szereplők (vagy legalábbis egyik fél) rádöbbennek játszmájuknak tarthatatlanságára, játszmát változtatnak.  A játszmaváltoztatás önmagában nem cél, hiszen a rejtett jelleg megmarad. Ha a rejtett jelleg felismerésre kerül a felek által, akkor már  szerepről beszélhetünk.

A szerep esetében a résztvevő tudja, hogy játszik, a játszma esetében ez önmaga előtt is titokban marad.

A szerepelmélet szerint néhány szereptipológiát mutatok be a részvevők szerepeinek megismertetésre

Az egyéni, funkcionális, racionális, gazdasági szervezetben értelmezhető szerepek a következők lehetnek:

1.      kezdeményezés: elindítás, holtponton való átsegítés,….

2.      Információkérés: tények adatok gyűjtése

3.      Információadás: az adatok és összefüggések felismertetése

4.      Kritikai tisztázás: a helyzet és elképzelések világossá tétele és ellenőrzése  / javaslatok kategorizálása,  homályok eloszlatása , ellentmondások feltárása, alternatívák megfogalmazása /

5.      Összegzés: a felmerült javaslatok, megoldásmódok ötletek összehangolása, döntésre előkészítés

Térjünk vissza banki–biztosítói példánkhoz:

Mi történik akkor, ha a bankosok rádöbbennek arra, hogy a játszmájuk végeredményben veszteséget okoz?  Eddig mindenki előtt tiszta volt a képlet.. Most azonban ez megváltozik. Emlékezzünk a játszma másik jellemzőjére: a nyereségre…, ami itt  egyszerűen eltűnt.  Ezt felismerve: a fedezetben tartásért való küzdelem értelmét veszíti. A biztosító sokkal kevesebbet fizet majd később, mintha most akár veszteséggel értékesítik is fedezetet.  Nem éri meg a biztosítás, nem éri meg a biztosítási fedezetben tartás.

Lehet –e valós szerep, – mert az már az -, hogy a feladjuk a védelmi állásunkat. És ebben a pillanatban a játszma már bank és bankalkalmazott között folyik. A bankosok módosítják a játszmát , immár a bank felé fordítva, továbbra is védik az állás(pontj)aikat, hiszen nem mondhatják:  ezentúl szabad a gazda!

A játszma tehát elfordul, akkor lesz kisebb a veszteség, ha Bank elveszíti a játszmát a Biztosítóval szemben.

Lehet- e erről beszélni bankon belül? Elvileg igen, hiszen a nyereség / veszteség pontosan kimutatható, valójában nem: hiszen nem lehet az alkalmazottat arra utasítani, hogy ne tégy semmit, akkor veszítünk a legkevesebbet …

Az olvasó számára mindenképen fontos tanulság az is, hogy mindig meg kell különböztetni a szereplők között, a bankot, mint önálló entitást, a bankalkalmazottakat.

Feltétlenül meg kell különböztetnünk a bankot, és a résztvevő, érintett alkalmazottakat, mivel önálló beállítódásokkal, és várakozásokkal rendelkeznek. Nem mosható egybe az ö motivációjuk.

Nagy hiba, hogy (az ügyfelek) sokszor azonosítják (egyenlőség jelet tesznek közöttük.) az elkülönült, két szemben álló szereplőt. Így nem is tudják helyesen értelmezni, és megoldani a helyzetüket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.