Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Egészség

Kárpát-medence,klíma, agrárium

A mezőgazdaság egy  lehetséges húzóágazatunk.

A korábbi iparszerű termelésre való törekvés átadja helyét egy kevésbé energiafaló, más pilléreken álló gazdálkodási szemléletnek. A korábbi gyakorlat a különböző kultúrákban a genetikailag egyöntetű/ homogén / genotípusok  monokultúrában történt termelésre alapozódott. Ez előnyös volt a termelőnek, a forgalmazónak, feldolgozónak egyaránt az időbeni logisztikai feladatok elvégzéséhez.

A klímaváltozás beleszól ebbe, és a termelői szféra már a biztonságra koncentrál

Ezért előtérbe került az egyes  öko- régíók  talaj és időjárási  viszonyaihoz adaptálódott tájfajták  termesztése. Ezeknek a növényeknek, nagyobb a teherbírásuk az időjárás viszontagságaival szemben, nem úgy mint a genetikai spektrummal  rendelkező hibridek nem ellenállóak. Nagyobb termesztésbiztonságuk kevesebb kockázatot hordoz magában mint az előzőekben említett szaporítóanyagok használata.  A tájfajták termesztésbe vonása biztosítja a  biodíverzítás lehetőségét. Ez a sokszínűség  jelentkezik a növénytermesztésben, állattenyésztésben, kertészetben egyaránt.

A 2011-es agrárgazdálkodási év  mindez idáig jónak mondható. Eredményeink optimizmusra jogosítanak!

Erre építve, a termelés szerkezetét , egy topográfiai modell szerint mozaik szerűen kell az ökorégiókra alapozva  a Kárpát-medencében  hatékonyabbá tenni. Ez a korábbi történelmi hitelességű források szerint így is volt. Ami domborzati adottságait tekintve  összetartozik azt nem szabad szétválasztani.! Annak összetartozását erősíteni kell ! Európa Uniós tagságunk erre inspirál bennünket !

Erre épül agrárstratégiánk, és a gyakorlati életet, a mindennapi boldogulásunkat pallérozó agráralkotmányunk is !

Ennek szellemében kell az agrárgazdálkodásban a családi gazdaságokat szervezni, segíteni földterülettel, erő és munkagépekkel, valamint szaktanácsadással. Ennek egyértelmű hozadéka a munkahelyteremtés, az egyéni és közösségi boldogulás, a települések kondícióinak erősítése.

Eddig ezeket a potenciális lehetőségeket nem használtuk ki! A föld és az emberi erő szabad kapacitása  is parlagon hevert!

Most számos pályázati lehetőség ad esélyt a fiatal, kezdő agrárvállalkozásoknak és a már működő , összhatásában a régi időket idéző vertikális formációt mutató , szántóföldi növénytermesztést, állattenyésztést ,kertészeti ágazatot magába foglaló gazdaságoknak.

Az agrár környezet gazdálkodás mellett jelentős az érdeklődés az ökológiai gazdálkodás iránt is. A káros kemikáliáktól mentes organikus termék előállítás  egyrészt munka és időigényessége miatt nagy foglalkoztatási lehetőséget  biztosít , másrészt biztosítja az egészséges táplálkozáshoz a nyersanyag forrását.

A teljességre való törekvés  igénye nélkül felvetett gondolatok között helyet kell, hogy kapjon a szakember ellátottság problematikája. Általános a tapasztalat, hogy  a végzett, képesítéssel  rendelkező fiatalok a gyakorlat számára nem rendelkeznek elég vértezettséggel és kreativitással.

Mind ezért egyik legfontosabb teendőnk, hogy ne tévesszük szem elől  a tanítás fogalmát! Ez magába foglalja az oktatás- nevelés –képzés egységét. Nem sokadrangú kérdés , hogy a fiatal, kezdő szakgárda milyen intellektuális értékekkel kerül ki az életbe. Legyen képes hűen szolgálni tradícióinkat ,kiaknázni a Kárpát-medence agro -geográfiai potenciálját gyarapodásunk érdekében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.