Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Terület- és Településfejlesztési Operatív Program

A megyék a 2014-2020-as pályázati lehetőségekből elsősorban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forrásait vehetik igénybe. Úgy tudjuk ezek elsősorban önkormányzatok, civil szervezetek, egyházak számára elérhetőek, de közvetetten a gazdaság élénkítését szolgálják. Mit tegyenek, mire számíthatnak a KKV szektor szereplői, hogyan férhetnek a közelébe ennek a gazdaságélénkítő lehetőségnek?

A TOP, mint a belső erőforrásokra épülő, gazdaságélénkítő és foglalkoztatás-ösztönző térségi és helyi gazdaságfejlesztés fő színtere valóban elsősorban az önkormányzatok által igénybe vehető lehetőség, míg a kis- és középvállalkozások (kkv) támogatását elsődleges jelleggel a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) hivatott szolgálni. Ugyanakkor a kkv-k finanszírozhatóságát a GINOP-hoz képest komplementer, kiegészítő jelleggel a TOP beépítette a célzott beavatkozásai közé.

A TOP beruházási prioritása a gazdaságfejlesztés helyi, térségi feltételeinek megteremtésére, biztosítására irányul elsődlegesen az önkormányzatok által nyújtható szolgáltatásokkal és tevékenységekkel. A beruházási prioritás keretében megvalósuló „üzleti infrastruktúra és a kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése” beavatkozás – melyen keresztül a TOP támogatni tudja a foglalkoztatás-barát növekedést – önkormányzati tulajdonú üzleti infrastruktúra, így iparterületek, ipari parkok, technológiai parkok, inkubátorházak, innovációs központok, logisztikai központok fejlesztésére, kiemelten a szolgáltatás-fejlesztésre fókuszál. Célja elsősorban a meglévő kapacitásokhoz kapcsolódó szolgáltatások körének bővítése és minőségének javítása, mellyel összefüggésben lehetőséget biztosít többek között a még szükséges infrastrukturális háttér kiépítésére, indokolt esetben új üzleti infrastruktúra kialakítására, vonalas infrastruktúrák és kapcsolódó közlekedési útvonalak fejlesztésére.

Mindez úgy kapcsolódik a kis- és középvállalkozások tevékenységéhez, mindennapi munkájához, hogy ezen fejlesztéseken keresztül növekedhet az üzleti infrastruktúrát igénybevevő kkv-k száma, valamint a gazdasági aktivitás. Emellett a kkv-k magasabb minőségű és szélesebb körű szolgáltatásokat vehetnek majd igénybe, mely által nő a versenyképesség, e tényezők pedig összességükben maguk után vonják a foglalkoztatottság növekedését is.

Ahhoz, hogy a kkv-k a TOP által számukra közvetetten nyújtott eme fejlesztési lehetőségeket előnyükre tudják igénybe venni, feltétlenül szükséges, hogy aktívan nyomon kövessék az operatív programok végrehajtását, figyelemmel kísérjék az azok keretében megjelenő pályázatokat és ezáltal minél teljesebb körben kihasználják az azokban rejlő lehetőségeket.

Mindezt elősegíti a kkv-k és a települési önkormányzatok közötti együttműködés kiépítése, illetve elmélyítése, mely a közöttük megvalósuló előzetes információcsere és a beruházási igények ismerete által lehetővé teszi egy olyan beruházási környezet kialakítását, melyben a TOP céljai is nagyobb hatékonysággal teljesülnek az „üzleti infrastruktúra és a kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése” keretében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.