Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Csökkennek a német várakozások

A Joint Venture Szövetség újabb sikeres rendezvénye százakat csalt be a Kempinski Hotelbe. A más nemzetek kamaráival együtt létrehozott eseményen, szokatlanul sok kamera és újságírók hada várta Varga Mihály tárca nélküli minisztert.

A várakozás oka, az IMF tárgyalások leállásáról terjedő találgatások.  A tét pedig nem kisebb mint Magyarország sorsa.
A közönség lélegzet visszafogva hallgatta, hogyan fogalmaz az ország egyik minden oldalról elismert közgazdásza, de talán diplomatája is.

Varga Mihály még az ellen drukkerek elismerését is kiváltotta, ahogy ezt a kényes feladatot megoldotta.
Felvázolta gazdaságunk általános helyzetét, majd röviden értelmezte a viszonyunkat az IMF-hez.

Kiragadva néhány megállapítás:
27-ből, velünk együtt 24 állam ellen folyik most túlzott deficit eljárás az EU ban.

Nálunk az a kényes ebben a helyzetben, hogy a csatlakozásunk óta nem tudunk kilépni ebből a csapdából.

A 2002 es 52 % GDP arányos államadósság 80 % fölé is ment. Óriási erőfeszítés áll amögött, hogy ez mára csökkent.
A Kormánynak kettős célja van. Az államadósság csökkentése, és a foglalkoztatás növelése

A velünk azonos lélekszámú Csehországban 5.3 millióan járnak nap mint nap dolgozni, ez a szám hazánkban 3.1 millió
(megjegyzés: ez olyan mint ha egy kajak négyesben az olimpiai döntőben valaki nem evezne)
Ma már mindenki látja, hogy a kormány és alrendszerei, de főleg a lakosság devizában történt eladósodása katasztrofális volt.

Azt még senki nem vizsgálta alaposan, hogy a bankok oldaláról minden esetben volt-e tényleges devizaügylet a hitelezés mögött, vagy csak az elszámolás volt deviza alapú.
A miniszter félig tréfásan megjegyezte, könnyű ígérni, de azt betartani a kihívás. A görögöknek az EU felé tett ígéretei csak a társadalmi konszenzus megbomlása árán tarthatóak. Ezt a Magyar Kormány mindenképpen elkerüli.

Évtizedekre visszamenő hagyománya van mondta és szemléltette is a kivetítőn Varga Mihály, hogy a választási év előtti periódusban, „amikor a Kormány még maga felel az ország pénzügyi hiányaiért” óriási deficit került felhalmozásra.
Ez 2013 ban nem lesz így! Egyrészt  nem ez a Kormány szándéka, másrészt ha az EU 3% os nemzeti össztermékhez viszonyított államháztartási előírását tartani akarjuk, nem is cselekedhetünk másképpen.

A gazdaság kezelés öt prioritása:

Takarékosabb állam.
(a bérekben az EU átlaghoz tartozunk, a dologi, a rezsi kiadásaink kiugróak)

Oktatás:
a PISA jelentés szerint a magyar gyerekek teljesítménye átlagos. Itt szövegértést, matematikát, természettudományokat vizsgálnak. A baj a leggyengébb és a legerősebb iskolák közötti EU éllovas szakadék.

Felsőoktatás:
a konfliktus helyzetet egyebek mellett az okozza, hogy míg 100 ezerrel többen kezdenek a felsőoktatásban 60 ezerrel kevesebben végeznek. Rossz a képzés struktúrája is. Van amiből túlképzés van, de egyes területeken nem kielégítő a képzettek száma (informatikus, mérnök stb.)

Adózás:
A Kormány kitart a meggyőződése mellett és csökkenteni akarja a jövedelmeket terhelő adókat, míg fokozza a fogyasztást terhelőeket

Foglalkoztatás:
2008-tól meredeken süllyed az építőipar az élelmiszeripar foglalkoztatott létszáma, míg a vendéglátás, mezőgazdaság, logisztika nő. A Kormány a járulékok mérséklése iránt elkötelezett.

Finanszírozás:
Az ország az államadósság mértéke és az éves esedékes lejárati összegek nagyságát szemléltető mutatók vonatkozásában kikerült a veszélyzónából. De egy pénzpiaci „kiszáradás”esetén a kis törlesztő részletből is lehet baj. Ezért van szükségünk védőhálóra.(IMF)

Magyarország lejáró hiteltörlesztő részletei 5-7 milliárd Euro. Csak a nagyság érzékeltetése érdekében ez Spanyolország esetében 500 milliárd (!)

Ami baj, az a német gazdaság jövő évi várakozásainak gyengülése. Minden 6. magyar munkahely függ a német gazdaságtól
(Ezt a  függőséget veszélyesnek minősítette Chris Mattheisen a JVSZ elnöke, a német tulajdonú Magyar Telekom első embere is, egy a Világgazdaságnak a napokban tett interjújában). A keleti nyitás hozhat kockázat mérséklést.
Jót tett a világgazdaságnak a FED 40 milliárd$ friss pénz pumpája.
A magyar deviza erős és stabilan a 275-285 Euro/Ft körül mozog

És amire mindenki várt: nincs ma hivatalos tárgyalás az IMF és Magyarország között. Egyeztetések folynak.

Az IMF elégedett a költségvetés kurtításaival, de a növekedési prognózisainkat enyhén szólva is kétkedve szemléli.

A bankrendszer terhelését nehezményezi. Mi erre azt mondjuk, hogy a 3% csak így tartható, illetve a szociális ellátási rendszerek, és a ma még stabil közbizalom a Kormány döntő prioritása.

Úgy tűnik itt merevedtek meg a frontvonalak.

Sokat változhat a helyzet a 2013-as költségvetés elfogadásával (még két hét) és annak az európai fogadtatásával.

Varga Mihály nagy tapsot kapott, mert sokan valóban átláthatták a gazdaság aktuális állapotát és dilemmáit.
Azok sem csalódtak, akik IMF pletykákat kívántak hallani, hiszen a Kormány kontra IMF vitának megérthettük a töréspontját.

Az, hogy ki fog engedni kérdés maradt.
Az IMF delegáció vezetője görög származású, vele könnyű a dolgunk, csak azt kell felemlítenünk, hogy a görög zavargások is IMF kényszer hatására tett olyan intézkedések miatt vannak, ami túlment a társadalmi közmegegyezés kezelhető határain.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.