Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Energetikai együttműködés

Román-magyar együttműködés

A román-magyar energetikai együttműködésről egyeztettek a két ország miniszterei csütörtökön Magyarországon.

A román-magyar energetikai együttműködésről egyeztetett Constantin Niţa energiaügyi miniszter és Kovács Pál, a magyarországi Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) klíma- és energiaügyért felelős államtitkára csütörtökön Magyarországon.

Constantin Niţa delegációja előbb az MVM Zrt., majd a MOL Magyarország képviselőivel folytatott szakmai megbeszélést. A társaságok jelezték, hogy nyitottak a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködésre mind a határ menti közös, mind pedig a romániai kutatási és kitermelési lehetőségek kiaknázásában.Az energiaügyi miniszter ezután Kovács Pál államtitkár meghívására üzembejáráson vett részt a Paksi Atomerőműben.

Az állami vezetők tárgyalásukon egyetértettek abban, hogy Magyarország és Románia is érdekelt az azeri földgáz szállítására alkalmas Nabucco (West) projektben. Megállapodásuk szerint a politikai és szakmai egyeztetéseket a Nabucco Bizottság áprilisi, Budapestre tervezett miniszteri szintű megbeszélésén folytatják.

Az államtitkár üdvözölte az energiahivatal (ANRE) és az Ásványkincsek Nemzeti Ügynöksége (ANRM) rendeletét, amely a közelmúltban feloldotta a romániai kitermelésű földgáz exportjának 2011 óta érvényben lévő tilalmát.

A tárca közleményében hangsúlyozta: a Szeged-Arad vonalon húzódó földgázvezeték mielőbbi fizikai kétirányúsítása az uniós elvárás mellett a két ország érdeke is. A határkeresztező kapacitások összekapcsolásával és a közös értékesítéssel élénkülhet a határon keresztüli gázforgalom, ami segítheti a térségi gázárak kiegyenlítődését.

Magyarország örömmel fogadta Románia csatlakozási szándékát az eredményesen működő cseh-szlovák-magyar közös villamosenergia-piachoz. A két ország képviselői egyetértettek abban, hogy az atomenergia meghatározó tényező az EU energiastratégiájának ellátásbiztonsági és dekarbonizációs céljai elérésében. Ezért a felek további lépéseket tesznek a két ország között a nukleáris energia területén kialakult kapcsolatok szorosabbra fűzésére. (mti)

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.