Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Etikai Kódexet készít az ingatlanszakma

Az ingatlanpiac újraéledésével ismét megrendezésre került múlt hétvégén a budapesti Lurdy Ház bevásárlóközpontban az Ingatlanbörze, melyet pénteken egy szakmai nap vezetett fel.

Ennek keretében a Magyar Ingatlanközvetítők Országos Szövetségének (MIOSZ)  és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának (BKIK) közös kezdeményezésére Szándéknyilatkozatot írtak alá a szakma prominens képviselői, melynek fő célja egy közös Ingatlanszakmai Etikai Kódex létrehozása.

Osadcow Gergely, az Ingatlanbörze szakmai támogatójaként funkcionáló MIOSZ elnöke szakmatörténeti eseménynek nevezte a Szándéknyilatkozat aláírását, mely az Etikai Kódex létrehozásán túl egy etikai bizottság létrehozásának és a szankcionálási módok kialakításának igényét is megfogalmazza.

Kiemelt fontosságúnak tartotta azt is, hogy szinte kivétel nélkül a kezdeményezés mögé  álltak  az ingatlanpiac befolyásos szerepelői; a BKIK támogatásáról biztosította a kezdeményezés szervezőit, és a Magyar Ingatlanszövetség is üdvözölte az etikai normák munkapéldányának sajtó előtti bemutatását és kifejezte szándékát a szakmai munkában való részvételre.

Szándéknyilatkozat

A Szándéknyilatkozat aláírói:

  Baranyai Tünde (Otthon Centrum),

  Balla Ákos (Balla Ingatlan),

  Gadanecz Zoltán (GDN Ingatlan),

  Kovács Tibor (Immo1),

  Köles Zoltán (Lakáscentrum),

  Markó Gergely (City Cartel),

  Szalay Kinga (Duna House),

  Szél Tibor (Ingatlan1X),

  Osadcow Gergely (MIOSZ)

Meglátása szerint már ez is hatalmas lépés a szakma megújulásának és a kibicektől való megtisztításának irányába, de fontosnak tartotta a folyamatos párbeszéd fenntartását. Mint elmondta, mára minden ingatlanpiaci szereplő számára egyértelmű, hogy milyen súlyos károkat okoznak az iparágnak a szakképesítés és hozzáértés nélkül dolgozó kóklerek, akiknek tevékenysége negatívan befolyásolja a teljes szakma megítélését.

A MIOSZ elnöke rávilágított arra, hogy mindig is voltak törekvések a szakmán belül egy közös irányba való elindulásra, de ezeket rendszerint megakadályozták az érdekellentétek, és az a tény, hogy az ingatlanközvetítői szakmának a mai napig nincsen kamarája. Szintén hátráltató körülmény volt az ingatlanpiac elmúlt évekbeli mélyrepülése, mely az utóbbi hónapok adatai szerint újra felfelé ívelni látszik.

Osadcow Gergely többek között emiatt is tartotta fontosnak, hogy ebben a pillanatban kell összefogni, és közösen kiszorítani az üzletág kártékony szereplőit, hogy a megújulás ne csak piaci, de szakmai is lehessen.  Ennek a folyamatnak kezdő – de annál fontosabb – lépése volt a Szándéknyilatkozat mögé való széles spektrumú felsorakozás. Mint elmondta, a MIOSZ számára hatalmas megtiszteltetés, hogy mintegy katalizátorként el tudták indítani ezt a folyamatot, de fontosnak tartotta kiemelni, hogy az Etikai Kódex kidolgozása és az Etikai Bizottság létrehozása az aláírók közös munkája révén kell, hogy megvalósuljon, hiszen csak így biztosítható hosszútávon az aláírók konszenzusa.

Osztotta a véleményét a Duna House-ot képviselő Szalay Kinga, aki elmondta, hogy bár az ő franchise cégük rendelkezik Etikai Kódex-szel,  ennek ellenére támogatandónak tartották a MIOSZ kezdeményezését, mert az ő álláspontjuk szerint is szükség van Magyarországon egy olyan közös szabályrendszerre, mely kereteket tud szabni a szakmának. Kifejezte továbbá a szándékukat a közös munkára, mely során a saját Etikai Kódexüket alapul véve tudnák megosztani a tapasztalataikat.

Kovács Tibor (Immo1) abbéli reményét fejezte ki, hogy a Szándéknyilatkozat aláírásával elindul egy olyan folyamat is, amely során közösen vissza tudják majd helyezni a szakma méltóságát az azt megillető helyre, és ami következtében az iparágban olyan emberek fognak dolgozni, akik ténylegesen kiszolgálják az ügyfelek igényeit. Ez utóbbit elengedhetelen feltételnek nevezte ahhoz, hogy az ingatlanközvetítői szakmát újra megbecsülés övezze.

Gadanecz Zoltán (GDN Ingatlan) fontosnak tartotta, hogy országosan is erős összefogás legyen a különböző színeket képviselő cégek között, és egy olyan szakmai légkör jöjjön létre, amiben a piac minden szereplője jól érzi magát, de ezek mellett ő is szükségesnek tartotta a szakmán belül a keretek megszabását és az iránymutató elvek kidolgozását. Meglátása szerint mérföldkő lehet a pénteki nap ezeknek a céloknak az elérésében.

Hasonló véleményen volt a Lakáscentrumot képviselő Köles Zoltán is, aki elmondta, hogy a szakma 1950-es évek beli engedélyezése óta semmilyen igazi szabályozás nem jellemzi az ingatlanközvetítői munkakört, ami miatt mostanra egyre kaotikusabbá váltak a viszonyok. Ezek megszüntetése és a jogszabályi háttér megteremtése nem tűr tovább haladékot.

Nagy örömmel fogadta a Szándéknyilatkozat aláírásának a kezdeményezését Markó Gergely (City Cartel) is, aki úgy fogalmazott, hogy ennek köszönhetően talán már látható az alagút végén a fény, és talán végre sikerült megtisztítani a zsiványoktól a szakmát, akikre valós veszélyt jelentenek a jogszabálykövető ingatlanosokra a kiélezett piaci versenyben.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Ingatlan Osztályát képviselő Kovács János is üdvözölte az összefogást és a meginduló folyamatot. Mint elmondta, hosszú évek hiányosságát pótolhatja a majdan létrejövő Etikai Kódex, melynek fontosságát már évszázadokkal ezelőtt felismerték a céhek, és amely nélkül nem képzelhetőek el tiszta viszonyok. Ígéretet tett továbbá arra, hogy személyesen fog mindent elkövetni annak érdekében, hogy az ingatlanközvetítő szakmának saját kamarája jöjjön létre, melyet szintén elengedhetetlennek tartott.

Mindezek mellett az aláíró szervezetek összes képviselője egyetértett abban, hogy a szakma életében történelmi nap lehet a pénteki, mely után a piac minden szereplője joggal bizakodhat egy tisztább, átláthatóbb és kiszámíthatóbb üzleti környezet kialakításának lehetőségében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.