Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Tech

Ez Isteni!

A világ nagy sport eseményeit, fesztiváljait nézve látszik, hogy nincs már ember, aki ne rendelkezne fényképezőgéppel, videó felvevővel. Hová tart a világ, mit gondolnak a trendekről a profik?

A vizuális kultúra, a képi kommunikáció virágkorát éli. Ma már sokkal egyszerűbb, gyorsabb és informatívabb egy képet az Internet segítségével megosztani az életünket meghatározó eseményekről, mint például írni egy előre gyártott képeslapot. A digitális fényképezőgépek elterjedésével mindenki aktívan termeli a fényképeket, néha elképesztő mennyiségben.
Ez a folyamat több szempontból is átformálta a professzionális fényképezést. Egyrészt a technológia már nem akadály, a készülékek fejlődésével akár laikusok számára is könnyedén elérhető a professzionális képminőség. Ez óriási konkurenciát eredményez, mert a profiknak nem csak egymással, hanem az amatőrökkel is versenyezniük kell, ami a szakmát mind horizontálisan, mind vertikálisan kiszélesítette. Ezt a „hígulást” sokan kifogásolják, de én úgy gondolom, hogy végső soron ez a vizuális kultúra további fejlődését hozza magával. Egyre többen kezdik érteni, hogy attól, hogy van egy fényképezőgépük, még nem lesznek fotósok és a profiknál is látszik a trend – legalább is bizonyos területeken, amivel az átlagemberek leginkább kapcsolatba kerülnek –, hogy egyre ember közelibb kommunikációt folytatnak. Próbálják előtérbe helyezni mi az a plussz, amit csak egy professzionális fotóstól kaphatnak, ami már nem, vagy nem csak a technikáról és a képminőségről szól, inkább egyfajta bizalmi szerepet jelöl. Mivel már a megbízók is érzékelik a szakma hígulását, ezért ma a profikkal szemben a legfontosabb elvárás a bizalom.

Az Olympus emlékeim szerint talán a 90-es évek állócsillaga volt. Mára kevesebbet hallani róla. Mi az oka a látszólagos csendnek?

Épp ellenkezőleg, ma nagyon izgalmas időket élünk, az iparág egészét tekintve óriási változások folynak, aminek egyik mozgató rugója épp az Olympus. A mikro négy-harmad szabvány életre keltésével, négy évvel ezelőtt kerültek bemutatásra az első tükör nélküli rendszerkompakt fényképezőgépek, amik teljesen felborították az évtizedek óta változatlan beidegződéseket. Ha professzionális fotózásról volt szó, eddig mindenkinek a DSLR – tükörreflexes – fényképezőgépek juthattak az eszébe, de most egy olyan alternatíva jelent meg, ami középtávon teljesen át fogja formálni a piacot, gyakorlatilag kiszorítva a belépő és középkategóriás DSLR fényképezőgépeket.
Az Olympus olyan komolyan gondolta ezt az irányvonalat, hogy teljesen leépítette a tükörreflexes az E-system sorozat kínálatát, hogy kizárólag a mikro négy-harmad szabványt képviselő új PEN és OM-D sorozatokra koncentrálhasson, aminek meg is van az eredménye. A mikro négy-harmad szabvány mára kétség kívül a legkiforrottabb tükör nélküli rendszer és abszolút élen jár a technológiában és az eladásokban is.

A minapi beszélgetésünkkor kiderült, hogy az Olympus nagyszabású akcióba kezdett.

A régi beidegződések átformálása időbe telik. Természetes, hogy az Olympus szeretné minél szélesebb közönség előtt feltárni a tükör nélküli rendszer előnyeit, ezért most szinte az egész világra kiterjedő akcióba kezdett, hogy megismertesse az emberekkel a PEN és OM-D sorozatú fényképezőgépek nyújtotta előnyöket. Mi is rajtra készen állunk, de jelenleg még nem árulhatok el részleteket, legyen elég annyi, hogy ez valóban nem egy szokványos sales promotion akció lesz. Aki rendszeresen felkeresi az Olympus Mintabolt internetes áruházát vagy követi a Facebook oldalunkat, az nem maradhat le az eseményekről!

Minden okos telefonban van már fotó és videó is. Mi a szerepe ma egy fényképezőgépnek?

Ez a kérdés elsősorban a kompakt fényképezőgépeket érinti. A kategóriát „alulról” fenyegetik a kamerás mobiltelefonok, felülről pedig az egyre elérhetőbb cserélhető optikás rendszerek. Tagadhatatlan, hogy egy mai csúcsmobil képminősége meg is haladhatja egy kompakt fényképezőgépét, de a helyzetet némiképp árnyalja, hogy ezek tipikusan drága készülékek, míg a szélesebb körben elterjedt mobiltelefonok képminősége azért még mindig elmarad akár egy legolcsóbb árkategóriás fényképezőgéptől is. Tehát aki valóban fényképezni akar, még ma is többnyire inkább a kompakt fényképezőgépeket választja a feladatra, bár hosszú távon a trend egyértelmű, hiszen a mobiltelefonok egyre gyorsabb ütemben fejlődnek.
A fényképezőgépekhez való viszonyt ez annyiban befolyásolja, hogy a felhasználók a hétköznapi feladatokra szívesen használják a mobiltelefonjukba integrált megoldásokat, de amikor az önkifejezésre helyeződik a hangsúly, akkor előtérbe kerülnek azok a kreatív lehetőségek, amit csak egy – cserélhető optikás – fényképezőgép képes nyújtani. Ezért is nagyon fontos, hogy ne csak egy eszközt adjunk a felhasználók kezébe, hanem támogassuk is a vizuális kultúra fejlődését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.