Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Határmenti együttműködések

Magyarország szomszédos országaival kétoldalú határmenti együttműködési programokat dolgozott ki. Ez alól az ukrán határ a kivétel, ahol négyoldalú a program (magyar – szlovák – román – ukrán határszakasz). A határmenti programok jellege eltérő attól függően, hogy az unió belső, vagy külső határai mentén fekvő területeket érint. Ezek alapján megkülönböztetjük az Unió belső határa mentén fekvő magyar-román, magyar-szlovák, magyar-osztrák és magyar-szlovén határmenti operatív programokat; az Előcsatlakozási Eszköz hatálya alá tartozó országokkal készülő magyar-horvát és magyar-szerb határmenti programokat; illetve a belátható időn belül az Unióhoz nem csatlakozó Ukrajnával együtt készült négyoldalú határmenti együttműködési programot. A Zala megyei szervezetek jogosultak részt venni a magyar-osztrák, magyar-szlovén és a magyar-horvát programokban is.

Jelenleg mindhárom határszakasz tekintetében lehetőség van pályázatok benyújtására.

Nemrégiben jelent meg a Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 második kiírása, melynek keretében 11,07 millió euró Közösségi forrás áll rendelkezésre, nagymértékben hasonlít a 2009 tavaszán meghirdetett első felhívásra mind a kiírt intézkedések, mind pedig a pályázókkal szembeni elvárások terén.

A pályázatok benyújtásának határideje 2010. szeptember 15.

Ugyancsak szeptemberben zárul a Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 második pályázati felhívása, melynek keretében a projektek finanszírozására 14.699.991,54 EUR összeg áll rendelkezésre.

Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 következő mérföldköve 2011. február 2. Az eddig beérkező pályázatokról várhatóan a Program Közös Monitoring Bizottság 2011. áprilisi ülésén fognak dönteni.

Örömteli lenne, ha Zala megyéből minél több szervezet tudna sikeres pályázatot benyújtani határon túli partnereivel közösen. Ehhez jól átgondolt, megfelelően előkészített, a pályázati kiírásokhoz mindenben illeszkedő projektekre van szükség. A tapasztalat azt mutatja, hogy ehhez több hónapos előkészítő munka szükséges, ezért azoknak a szervezeteknek van esélye, akik legkésőbb ezekben a napokban elkezdik a közös tervezést a partnerekkel. Vegyük figyelembe, hogy nehezítheti a kommunikációt az előttünk álló nyári szabadságolási időszak. Egy másik fontos szempont, hogy jól mérjük fel saját magunk és partnereink pénzügyi, szakmai kapacitásait és lehetőségeit és ezek ismeretében felelősségteljesen határozzuk meg az egyes partnerekre háruló szerepeket és feladatokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.