Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Innovációs programok (2.)

Az INTERREG IVC régióközi együttműködésekhez biztosít alapot. Az Interregionális Együttműködési Operatív Program 2007-től 2013-ig tart, az INTERREG IIIC (2002-2006) Közösségi Kezdeményezés tapasztalataira épít.
A regionális fejlesztési politikák hatékonyságát növeli, és a régióközi együttműködésen keresztül hozzájáruljon a program az innováció, a tudás alapú gazdaság, a környezetvédelem és kockázat-megelőzés területén Európa gazdasági modernizációjához és növekvő versenyképességéhez.
Az EU 27 tagországa, valamint Norvégia és Svájc földrajzilag jogosult a programban való részvételre. Ezek a  2-3 évig futó projektek legalább három országból egyesítenek partnereket.
Az uniós társfinanszírozás 85% a magyar projektpartnerek esetében. A projektek utófinanszírozásúak, a felmerült költségekkel való elszámolásra és a támogatás visszamenőleges igénylésére félévente van lehetőség.

A Közép-európai Transznacionális Együttműködési Programok (CES) arra fókuszálnak, hogy egy adott szempontból egy területi egységként értelmezhető több országból álló területek közösen keressenek megoldásokat a térséget érintő problémákra. Általános esetben a programtér 5-7 országának 10-15 partnerének részvételével szoktak megvalósulni a projektek. Főként kutatási, tervezési, szakmai együttműködési jellegűek, így beruházási vagy komolyabb beszerzési elemet nem tartalmaznak.
A program prioritásai:
–    Az innováció támogatása Közép-Európában
–    Közép-Európa külső és belső elérhetőségének javítása
–    A környezet felelősségteljes használata
–    Városok és régiók versenyképességének és vonzerejének növelése

A Határon Átnyúló Együttműködési Programok közül az Osztrák-Magyar programokra szeretnénk felhívni a figyelmet néhány megvalósult projekt rövid bemutatásával.

Interregional Innovation System (IRIS)

Az elmúlt 10 éves távlatot vizsgálva a határ mentén dinamikus gazdasági fejlődést láthattunk, viszont a gazdaság szerkezete nagy mértékben eltér.  A kkv-k interregionális összekapcsolásának az a célja, hogy a régió szempontjából feltérképezzék és ösztönözzék a vállalkozói ötleteket, szakmai segítséggel és hálózati együttműködéssel hozzájáruljanak a megvalósításukhoz.

Cégek támogatása, elsősorban a mechatronika és a smarthouse területéről új innovációk elérésére, egy interregionális innovációs hálózat kiépítése (INNOVAL)

A cégek támogatásal, elsősorban a mechatronika és a smarthouse területéről új innovációk elérésére a projekt célja. Az alapötlet megtalálni a KKV-kat és a kutatóhelyeket a határ mindkét oldalán és kiépíteni egy interregionális innovációs hálózatot és hozzá az innovációs támogatási rendszert.

A generációkon átívelő családi vállalkozások fenntartható fejlődésének javítása az osztrák-magyar határ menti régióban (SUCCEED)

Céljuk, hogy javítsák a családi kisvállalkozások versenyképességet és tapasztalatcseréjüket a generációváltásról és a vállalkozás fenntartható fejlődéséről. A képzések nyújtásával és tapasztalatcserével a régióban az utódok felkészülhetnek a vállalkozás irányítására, a felmerülő problémák megfelelő kezelésére. A családi kisvállalkozás fenntarthatóságát növelheti, ha a kiszemelt utód a szakmai gyakorlatát, majd munkáját a vállalkozás keretében folytatja, megismerve így a vállalkozás belső viszonyait és kultúráját.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.