Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Kérdések a pályázatokról

Így jelen pillanatban teljes a bizonytalanság, hogy a megjelent 79 db pályázati kiírás tervezetén felül milyen további változások várhatóak az új pályázati rendszerben. Mivel ezekről semmilyen információi nincsenek a pályázatíró/menedzselő/tanácsadó cégeknek, így a velük kapcsolatban álló KKV szektor is alulinformált.

A következő kérdések felvetését tartjuk indokoltnak:

1. Szükséges lenne egy olyan ütemterv elkészítése, amely tartalmazza az összes ÚSZT keretein megjelenő pályázati kiírás megnevezését és ütemezését, hogy átfogó képet kapjanak a pályázók az új rendszer pályázati lehetőségeiről és a kiírások várható megjelenéséről. Mikor várható egy ilyen összefoglaló táblázat megjelenése?
2. Várható-e, hogy speciális, kamattámogatásos hiteltermékek jelennek meg, amelyek kifejezetten a támogatásban részült projektek megvalósítását segítik?  Leggyakrabban a nyertes pályázók egyrészt az önerő megteremtéséhez, másrészt áthidaló jelleggel              (a projektek utófinanszírozásúak, a pénzügyi elszámolás közreműködő szervezettől függően jellemzően 2-6 hónapig is elhúzódik) keresnek hitelt.
3. Kiírásra kerülnek-e munkahelymegőrzést ill. teremtést támogató pályázati konstrukciók az ÚSZT keretein belül? Ha igen mikor, és ugyanúgy a Megyei Munkaügyi Központok lesznek a pályázatok felelősei?
4. Várható-e a Közbeszerzési Törvény olyan irányú módosítása még az idén, hogy a hazai KKV-k több nagy építési/közlekedés fejlesztési projektre pályázhassanak önállóan vagy konzorciumban?
5. Mikor és milyen pályázatok várhatóak a szakképzettséggel nem rendelkezők és a kisgyermekes anyák továbbképzésére, ill. részmunkaidőben történő foglalkoztatására?
6. Mi lesz az ÚMVP – a mezőgazdasági és vidékfejlesztési pályázatok sorsa?
7. Mikor pályázhatnak az 5 ezer fő alatti településen tevékenykedő mikrovállalkozások?
8. Mikor jelennek meg a ZBR pályázati kiírásai, hiszen nemzetgazdasági szinten nemcsak a cégek, önkormányzatok energiatakarékossági intézkedései fontosak, hanem a magánszemélyeké is?
9. Várható-e olyan kiírás megjelenése, amely nagy költségvetésű KEOP-os projektek előkészítését támogatja? (Főleg önkormányzatok esetében fordul elő, hogy nehéz előre megfinanszírozni minden előkészítési költséget.)
10. Történelmi egyházak ingatlanjainak (templom, parókia, plébánia, közösségi ház) felújítására, új épületek építésére várható-e támogatás? Több éve ez a szegmens kimaradt a kiírásokból.

Készítette:
Euroadvance Közgazdasági Tanácsadó Kft.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.