Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Lassan lezárulnak a támogatott vállalati tanácsadások

A vállalkozások nagy érdeklődése és jelentős számú pályázata miatt a Közép-Dunántúli régióban már korábban felfüggesztésre került a „Hatékony vállalkozásokért – Vállalati tanácsadás a Közép-Dunántúli régióban” című KDOP-1.4.1-10-2010-0001 számú pályázati kiírás, a támogatott vállalkozások pedig folyamatosan hajtják végre saját programjaikat és lassan zárják a pályázati szakaszt. A programot támogatás közvetítő szervezetként az OTP Bank Nyrt., az OTP Hungaro-Projekt Kft., a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány MVA, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége KISOSZ, és a Komárom-Esztergom megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány hirdette meg, és bonyolítja le.

A pályázati kiírás során a KKV vállalkozások az általuk a versenyképesség javítása, a működés hatékonysága és növekedési lehetőségeik biztosítása érdekében igénybe vett szolgáltatásokhoz kaphattak támogatást. Ilyen kiemelt szakterületek a vállalati stratégia, a szervezetfejlesztés, az on-line megjelenés és e-kereskedelem, a technológia- és termékfejlesztés, valamint a marketing és a napi működéshez szükséges közbeszerzési, jogi, pénzügyi, ügyviteli, munkaügyi és szakfordítási feladatok. A vállalkozások e szakterületeken legfeljebb 16 millió forint összköltségű projektekhez 50%-os intenzitású támogatást kaphattak, azaz legfeljebb 8 millió forintot.

A pályázati programok sikeres végrehajtása érdekében a kiíró a pályázat végrehajtására rendelkezésre álló időt meghosszabbította, de a vállalkozásoknak továbbra is hat hónap áll rendelkezésre programjaik végrehajtására. A programidőszak alatt eddig összesen 272 db pályázat került benyújtásra, ezek közül a támogatásközvetítő konzorcium támogatásra alkalmasnak 216 db pályázatot talált. A régión belül a legtöbb sikeres pályázatot Fejér megyében nyújtották be, az összes pályázat 48,6%-ával, a második legtöbbet Veszprém megyében 30,6%-kal, és a legalacsonyabb az érdeklődés Komárom-Esztergom megyében volt a pályázatok 20,8%-ával. A támogatott projektek tervezett összköltsége 1.335.597.250,-Ft, a program ennyi vállalkozói fejlesztéshez járul hozzá, a konkrét támogatásokra vonatkozó forrásigény pedig 599.779.335,-Ft. A vállalkozások által kért támogatások a következő három szakterületen fogalmazódtak meg legmagasabb mértékben: vállalati stratégia, marketing és szervezetfejlesztés. A programok végrehajtására adott határidő meghosszabbítását indokolja, hogy szeptember 1-jéig 81 olyan program zárult le, amelyre a támogatás kifizetése már megtörtént, ezek összege együttesen 192.151.394,-Ft. A vállalkozások az anyagaikat jóváhagyásra már leadták, azt a támogatásközvetítő elfogadta további 15 vállalkozás esetében, a napokban e vállalkozások részére kifizetésre kerül 49.241.000,-Ft. A projektből még hátralévő időszak alatt megvalósítás alatt áll még 37 db vállalkozói program, és a forráshiány miatt tartaléklistára került cégek is készen állnak arra, hogy forrásfelszabadulás esetén a saját programjukat végrehajtsák.

Ezekhez a projektekhez a támogatásközvetítő konzorcium biztosította a pályázati feltételek kidolgozását, a pályázat honlapjának és internet ügyfélkezelésének megvalósítását, a beérkező pályázatok formai és tartalmi ellenőrzését, a pályázatokról való döntést követően a támogatási szerződés megkötését a programok elindulásához. Az egyes projektek befejezése után a konzorcium elvégezte a program végrehajtására vonatkozó dokumentumok formai és tartalmi ellenőrzését, pénzügyi ellenőrzését, és jóváhagyó döntés esetén biztosította a vállalkozások részére a támogatások utófinanszírozású kifizetését. Ezzel az eljárással a támogatásközvetítő szervezet az állami kezelő szervezetek helyett biztosította az alacsony támogatással járó, de rendkívül sok mikro-, kis- és középvállalkozás részére a pályázatok lebonyolítását. A szeptember 1-jéig kifizetett támogatásokból megállapítható, hogy egy projektre átlagosan 2.372.240,-Ft esik, és a programok átlagos támogatási intenzitása 48,16%. A támogatásközvetítő szervezetet alkotó konzorcium szervezetei megállapították, hogy az általuk végzett támogatásközvetítői tevékenység biztosította, hogy a vállalati tanácsadás pályázati kiírás, akárcsak az általuk kezelt többi régióban, a Közép-Dunántúlon is sikeresen hozzájárul a rendkívül nagy számú KKV vállalkozás versenyképességéhez és működéséhez.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.