Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Mi kell a jó alváshoz?

Tudósok sokéves kutatásaik alapján kimutatták, hogy az alvás ideje alatt regenerálódik a szervezetünk, oldódnak fel az izmokban a felhalmozott feszültségek, emészti meg az agyunk az egész napi történéseket. Épülnek az izomfehérjék, raktározódnak az agyi impulzusok, töltődnek az akkumulátorok. De mi van, ha az alvás nem pihentető? Ébredt már Ön is úgy reggel, mintha az éjszaka egy úthenger puffogott volna végig a hátán? Elzsibbad, meghúzódik a nyak, a váll, a hát, megmerevednek az izmok, fáj minden mozdulat.
7-9 órát töltünk naponta az ágyban. Bőrünk közvetlenül érintkezik az ágybeli anyagával, az orrunk-szánk olyan közel van hozzá, hogy a levegő, amit beszívunk éjszaka, az közvetlenül a párnából, a takaróból jön. Belegondolt már abba, hogy mit lélegzünk be ilyenkor? Milyen levegő áramolhat a több-tízéves libatollból, amibe már sokezerszer beleizzadtunk? A bőrünkről lehámló, elhalt részecskéket már megemésztették az ágyunkban lakó atkák, az izzadtságunkból élő penészgombák szórják szét szorgalmasan a spóráikat, és mi ezt lélegezzük be. Nagyon fontos tehát, hogy mindent megtegyünk az éjszakai nyugalmunk érdekében!

Mi mindent tudunk tenni ezért?
Nagyon fontos, hogy megfelelő ágynemű-huzatot használjunk! Csak a természetes anyagok képesek arra, hogy felszívják a testünkből párolgó nedvességet, és az tovább is adják. A műszálas anyagok nem légáteresztők, megreked a pára alattuk, és a penészgombák szaporodása azonnal elindul. Műszálas anyagoknál tapasztalhatjuk azt a hatást is, hogy a súrlódás hatására felgyűlik bennük az elektromos feszültség, és pici szikrák formájában időnként kisülnek. Mikor hozzáérünk valakihez, és pici szikra keletkezik köztünk, azt szokjuk mondani, hogy megcsípett az elektromosság. Ilyen elektromos feszültség keletkezhet a műszálas ágyneműben, mikor éjszaka forgolódunk az ágyunkban, és ilyen elektromos feszültségben alusszuk „pihentető” álmunkat!  Használjunk hát pamut ágynemű-huzatot, és szellőztessük gyakran!

Fontos még a párna! A tölteléke legyen tönkölybúza, vagy zabpelyva, ezek olyan természetes illatot árasztanak magukból, ami nyugtatóan hat az agyra. Ezeknek a töltelékét is cserélni kell azonban időnként! Az ilyen párnák esetében még azt a remek hatást is élvezhetjük, hogy a tollpárnákkal ellentétben, amikhez remek érzés hozzábújni, de nem tudják a fejet-nyakat megfelelőképpen alátámasztani, a tönkölyös párna azonban (vagy az anatómia párna) elég szilárd alátámasztást ad a nyaknak, és így egyenesbe kerül a gerinc.

Figyeljünk még a megfelelő alvási pozícióra is, mert nem csak a váll-, nyakizmokra, gerincre van hatással, de a szív-, keringési rendszert is befolyásolhatja. Ébredt már Ön is rémálomból, amikor a szíve majd kiugrott a helyéből, vagy valami szomorú álom miatt majdnem sírva ébredt? Ha pozíciót vált, megszűnnek a borzasztó álmok! A legegészségesenn alvási pozíció az oldalt-fekvés. Ehhez azonban megfelelően alá kell támasztani a nyakat-fejet, hogy a terhelés lekerülhessen a gerincről.

Nem csak a huzat, a párna minősége fontos, hanem a matracé is! Ha az izmaink feszülnek nég éjszaka is, ha a gerincünk nem pihenhet, ez hisszabb távon komoly szervi elváltozásokat okozhat!

Aki izzad éjszaka, az nem alszik jól! Fontos, hogy alváskor a test hőmérséklete 1°C-szal a normális alá tudjon hűlni, ezért a hálóban legyen mindig egy kicsit hidegebb, mint a lakás többi helyiségében! A hálószobát ne a radiátor fűtse, hanem csak a szenvedély!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.