Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Munkahelyteremtő beruházások

A kormány várakozásai szerint a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból finanszírozott pályázati konstrukcióval mintegy 600-800 KKV-t segítenek hozzá közel 5300-5500 új munkahely létesítéséhez. Mivel a pályázóknak legalább 2 évig tartó foglalkoztatási kötelezettséget is vállalniuk kell a pályázat benyújtása előtti létszámra és az új létszámra együttvéve, így a pályázati konstrukció az újonnan létrehozott munkahelyek mellett mintegy tízezer már meglévő munkahely megőrzéséhez is hozzájárul.

A pályázati lehetőség hazai székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók előtt is nyitva áll. Pályázni olyan, üzletileg kellően megalapozott, korszerű technológia bevezetésére irányuló induló beruházással lehet, amely esetén a pályázó teljesíteni tudja az alábbi feltételeket:

  • A beruházást legkésőbb 2012. november 30-ig befejezi, és a támogatás kifizetésére vonatkozó elszámolását benyújtja
  • A beruházással érintett telephelyen legalább 2 fő teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló számára létesít új munkahelyet
  • A létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat az eredeti foglalkoztatási célnak megfelelően a beruházás befejezésétől számított 3 évig folyamatosan fenntartja és működteti az érintett régióban
  • A beruházás befejezését követő 90 napon belül a vállalt létszámbővítést megvalósítja a fejlesztéssel érintett telephelyen
  • A pályázat benyújtását megelőző 12 hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámra vonatkozóan, és a létszámbővítés eredményeként felvett többletlétszámra vonatkozóan külön-külön és együttvéve is 2 éves folyamatos foglalkoztatási kötelezettséget vállal.

A támogatás mértéke alaptámogatásként, nem regisztrált álláskereső személy foglalkoztatása esetén 1,4 millió Ft/új munkahely. Az alaptámogatáson felül kiegészítő támogatásokra is lehet pályázni külön-külön, illetve halmozottan. Attól függően, hogy a beruházás hátrányos helyzetű kistérségben, LHH kistérségben, vagy szabad vállalkozási zónában valósul meg, ill. attól függően, hogy a beruházás befejezését követően a munkaügyi kirendeltségeken nyilvántartásban lévő kiközvetített álláskeresők foglalkoztatására vállalkozik-e a pályázó,  a támogatás fajlagos mértéke a 2,5 millió Ft-os összeget is elérheti teremtett munkahelyenként.

A pályázatban szereplő beruházási projekthez legfeljebb 120 millió Ft, a hátrányos/leghátrányosabb helyzetű kistérségekben, településeken megvalósuló beruházáshoz legfeljebb 240 millió Ft támogatás igényelhető. A projektenkénti támogatás összege a legalább 300 új munkahelyet eredményező beruházás esetén legfeljebb további 100 millió Ft-tal növelhető. Ez utóbbi, 100 millió Ft összegű kiegészítő támogatás a leghátrányosabb helyzetű kistérségekből, településekből pályázóknál már 200 új munkahely létesítése esetén elnyerhető.

A pályázat keretében elszámolható az induló beruházáshoz kapcsolódó új műszaki berendezések, gépek, egyéb felszerelések beszerzésének költsége; az ezekhez kapcsolódó immateriális javak (találmányok, szabadalmak, licencia és know-how) beszerzési költsége; az új épület, épületrész felépítésével kapcsolatos építés költsége; valamint az ingatlanok rendeltetésszerű használatának előfeltételét jelentő, jogszabályban nevesített (víz- és csatornahasználati, villamos-fejlesztési, gázelosztó vezetékre vonatkozó hálózatfejlesztési) hozzájárulások költsége.

2012. február 8-tól 2012. március 30-ig terjedő időszakban van lehetőség pályázat benyújtására.

Szuhóczky Gábor
EuroAdvance Közgazdasági Tanácsadó Kft.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.