Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság Tech

Munkáltatói cenzúra – Facebook

 

Az ilyen online jelenlét már természetes része életünknek, és eddig szigorúan magánügyként kezelhettük.

Igaz többször volt már terítéken a téma, hogy milyen tartalmakat oszthatunk meg következmények nélkül magunkról ezeken az oldalakon. Hiszen az interneten minden örök: visszakereshető, félreértelmezhető, egy –egy kínos kép, véleménynyilvánítás évek múltán is felhasználható ellenünk.

A fenti gondolatmenetből kiindulva az a legújabb módi, hogy az egyes munkáltatók, sőt iskolák is előre bekérik tagjaik facebook jelszavát, hogy ellenőrizhessék oldalukat, illetve szükség esetén cenzúrázzanak.

A közelmúltban egy brit hírügynökség közölt egy esetet, amikor az állásinterjú során a személyzetisek elkérték a pályázók facebook jelszavát, hogy a leendő munkáltatók ellenőrizni tudják a hátterüket.

Sőt, sok munkáltató szankcióként elbocsátást helyez kilátásba, amennyiben a dolgozó nem adja meg a jelszavát.

Az osztrák közszolgálati rádió és televízió (ORF) a munkatársai számára irányelveket fogalmazott meg arról, hogy hogyan viselkedjenek az internetes közösségi oldalakon. Az osztrák közszolgálati média Szerkesztői Tanácsa által megfogalmazott útmutatóban első pontként kiemelték: „Nem csak magánszemélyként tekintenek rád az interneten, hanem ORF-munkatársként is”. A tíz pontba foglalt, 13 oldalas iránymutatásban hangsúlyozzák, hogy nem „szájkosarat” akarnak alkalmazni, sokkal inkább arra bátorítják a kollégákat, hogy „aktívan, de felelősségteljesen” jelenítsék meg magukat a közösségi oldalakon. Mint írták, az irányelveket ajánlásnak, és nem utasításnak szánják.

A fentiekre természetesen a Facebook is reagált. Felraktak ugyanis egy tájékoztatót, amiben felhívják a felhasználók figyelmét, hogy nem kötelesek kiadni a jelszavaikat, sőt, jogellenes is, ha valaki ilyet kér tőlük. Akár munkáltató, akár iskolai intézmény teszi ezt.

Erin Egannek, a Facebook személyiségvédelmi illetékese szerint, ha a „virtuális átvilágítás” során a munkáltató tudomást szerez arról, hogy a pályázó tagja valamilyen privát csoportnak, akkor a jelentkező elutasítása miatt könnyen diszkriminációval vádolhatják. „Felhasználóként senkit sem szabadna arra kényszeríteni, hogy magánjellegű információkat és beszélgetéseket osszon meg egy állás megszerzése érdekében. A felhasználó ismerőseként pedig, senkinek sem szabadna amiatt aggódnia, hogy a privát beszélgetéseik és információváltásaik illetéktelen ‘kezekbe kerülnek’ mindössze azért, mert az adott felhasználó állást keres.”

A jelszavak kiadásának megtagadása az „internetes etikett” egyik legfőbb alapelve. A Facebook szerint a munkáltatók gyakorlata nem csupán a magánszféra megsértése miatt aggályos, de komoly biztonsági kockázatot is jelenthet a közösségi hálózat számára.

A vállalat szóvivője, Andrew Noyes hangsúlyozta: a Facebook jelen pillanatban nem tervezi, hogy jogi lépéseket indít egyes munkáltatók ellen, de minden erejével azon van, hogy jobb biztonsági körülményeket teremtsen a felhasználói számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.