Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

III. EKP díj

A 2011-es jelképes alapkőletétel óta a Virtuális Erőmű Program az országban egyedülálló szakmai és társadalmi összefogással rendelkező energiahatékonysági programmá nőtte ki magát. Több mint 800 vállalat lépett be a Programba, számos közülük már jelentős energiamegtakarítással büszkélkedhet. Az Energiatakarékossági Világnap alkalmából immáron harmadszor díjazták a legkiemelkedőbb energiatudatos és energiahatékony szervezeteket.

A Virtuális Erőmű Program (VEP), és az általa üzemeltetett Energiahatékonysági Kiválósági Pályázat célja, hogy Magyarország Európai Uniós vállalásaival összhangban 2020-ra egy 200 MW fosszilis erőmű kapacitásának megfelelő virtuális erőművet „építsen fel” igazolt megtakarításokból, ezzel kiváltva egy új erőmű megépítését. A VEP minden egyes megtakarítást lefordít egy erőmű egységre: a díj tégla formája is a vállalatok hozzájárulását  jelképezi a virtuális erőmű építéséhez.
A Program Tanácsadó Testületében egyaránt képviseltetik magukat a tudományos élet, a szakigazgatás, a civil szervezetek, valamint az energiahatékonyság területén példaértékű mentor vállalatok is. Az elmúlt három évben kidolgozásra került egy egységes értékelési rend, valamint egy nemzetközileg is egyedinek számító motivációs rendszer, amelynek segítségével a pályázat inspirálja a magyar iparvállalatokat energiahatékonyságuk növelésére.

A 2014-es díjazottak között szerepel mint „Energiatudatos Vállalat” a T-Systems Magyarország Zrt., a BorsodChem-Krems Chemie Formalin Kft., valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház. „Energiahatékony Vállalat” díjat kapott a többi között a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt., az Opel Szentgotthárd Kft., valamint az AutoVision Magyarország Kft.

A Pályázat sikerét tükrözi, hogy az elmúlt fél évben több mint 800 cég vett részt a Programban, amelynek segítségével egy országos szintű energiahatékonysági helyzetkép alakult ki. Év végére a résztvevő vállalatok száma várhatóan meg fogja haladni a háromezret.

A VEP társadalmi integrációját jelzi, hogy a díjátadón bejelentésre került egy stratégiai együttműködési megállapodás előkészítése a Vállalkozók Országos Szövetségével (VOSZ). Terveik szerint a VOSZ területi képviselői oktatás keretében sajátítják el a VEP motivációs rendszerének és szakmai hátterének alapjait, amelyet felhasználva országszerte támogatni tudják a magyar vállalatokat.

Példaértékű, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye elsőként ismerte fel az energiahatékonyság rendszerszintű kezelésének fontosságát. Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke jelezte, a „Zöld megye” prioritás keretében a 2014-2020-as pályázati ciklusba beépítik a VEP motivációs rendszerét, mint a vállalati versenyképesség fejlesztésének egyik hatékony eszközét. Nem véletlen, hogy a TOP megyei vállalkozói munkacsoportjának vezetője Szuhóczky Gábor, kinek cége az EuroAdvance Közgazdasági Tanácsadó Kft. 2013-ban kapta meg az Energiatudatos Vállalat címet.
Külön elismerést jelent, hogy az energiamenedzsment képzések területén kiemelkedő Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara is beemelte szakirányú továbbképzéseibe a VEP módszertanát.

A Pályázathoz bárki csatlakozhat, ezzel is részt vállalva korunk egyik legégetőbb problémájának megoldásában. A csatlakozás egyik legnagyobb értékét a mások példáján alapuló gyors tanulás lehetősége biztosítja. A hazai és külföldi legjobb gyakorlatok alkalmazásával lehetőség nyílik költségeik csökkentésére, ezáltal versenyképességük növelésére.
A 2014-2020-as európai uniós forrásokban most először jelenik meg a vállalati energiahatékonyság mint kiemelt prioritás. A VEP-ben résztvevő vállalatok ezen pályázati forrásokra is hatékonyabban készülhetnek fel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.