Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Kedvezményes forrás ösztönzi a kkv-k beruházásait

A vállalkozások beruházási hajlandóságában érzékelhető változások történtek: a Budapest Bank anyavállalatának felmérése szerint idén 30%-kal több fejlesztést valósítanának meg a magyar cégek, főként az üzemi berendezések megújítása, cseréje várható. A tervezett beruházásaikhoz a kkv-k a Növekedési Hitelprogram második fázisában (NHP2) 2014. december végéig igényelhetnek még a kedvező kamatozású hitelből.

A jegybanki hitelprogram keretében a kkv-k a piacinál kedvezőbb feltételekkel vehetnek igénybe forrásokat beruházás- és forgóeszköz-finanszírozásra, uniós támogatásokhoz, illetve hitelkiváltáshoz. Az első fázissal szemben azonban az NHP2 keretében a hitelt elsősorban új beruházásokra fordíthatják a cégek. A Magyar Nemzeti Bank által nyújtott kedvezményes kamatozású hitelt a bankok legfeljebb 2,5%-os kamattal adhatják tovább a vállalkozásoknak.

A Budapest Bank tapasztalatai szerint az NHP kedvező forrásai egyértelműen ösztönzik a kkv-k fejlesztéseit, javítják versenyképességüket. A banki finanszírozások piacán az elkövetkező hónapokban további bővülésre számítanak a szakértők. Ezt támasztja alá a Budapest Bank anyavállalata, a GE Capital hét országban*, köztük Magyarországon végzett kutatása is: idén 2013-hoz képest 30%-kal több beruházást terveznek a magyar cégek. A legtöbb fejlesztés az üzemi berendezések megújítására, illetve cseréjére irányulhat: a teljes magyar kkv-szektorban kétszer annyit, összesen 1.866 milliárd forintot költenének üzemi berendezések vásárlására, mint tavaly. Több mint 60%-kal, 638 milliárd forintra nőtt a haszongépjárművekre szánt összeg is az előző évhez képest.

A beruházási hajlandóság javulásán kívül fontos fejlemény, hogy a jövőbe vetett bizalom is nagymértékben erősödött. Tavaly a magyar vállalatok nettó jövőkép mutatója volt egyedül negatív a vizsgált országokban, azonban a pesszimistán és optimistán gondolkodók különbözetét jelző érték idén már hazánkban is pozitívba fordult (+10%), vagyis jelentősen nőtt a gazdasági kilátásaikat optimistán látó cégvezetők száma.

Az NHP2 az első fázishoz képest jelentős könnyítésekkel támogatja a cégek beruházásait. Így például hosszabb időszak áll mind az ügyfelek, mind a bankok rendelkezésére – a cégek kiérleltebb beruházásokat készíthetnek elő. Növelheti a cégek érdeklődését a forgóeszközhitelek maximális futamidejének 3 évre emelése is, de kedvezően befolyásolhatja a további beruházási kedvet az is, hogy a programot pénzügyi lízingre is kiterjesztették. Mivel a lízinghez alacsonyabb önerő szükséges, a fizetési ütemezés pedig a szezonális bevételekhez alkalmazkodva rugalmas is lehet, a kedvező forrásból még több vállalkozás részesülhet.

*A kutatás a GE Capital, a Budapest Bank anyavállalata rendszeresen végzett „SME Capital Expenditure (Capex) Barometer – KKV Tőkeberuházási Barométer” felmérése keretében készült hét ország (Egyesült Királyság, Olaszország, Németország, Franciaország, Lengyelország, Csehország, Magyarország) összesen 2.292 darab 2-249 főt foglalkoztató kis- és középvállalkozása körében.

A kutatás elsősorban azt vizsgálta, hogy a fenti országokban működő kkv-k az elmúlt két évben és idén milyen és mekkora beruházásokat valósítottak meg illetve terveznek az alábbi kiemelt területeken: gépek és berendezések; munkatársak személygépjárművei; haszongépjárművek; IT hardver; IT szoftver; irodai eszközök. (Az építési, ingatlanvásárlási, stb. célú beruházásokat nem vizsgálta a kutatás).

A kutatásban Magyarország első alkalommal 2012 januárjában vett részt, ez ismétlődött meg idén január közepe és február közepe között 330 hazai cég megkérdezésével. A teljes kkv-szektorra vetített becslések az Opten kkv-szektorra vonatkozó adatai alapján készültek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.