Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

9 ezer milliárd dolláros lehetőség a pénzpiacokon

· A fenntartható fejlődéshez minden piacgazdaságnak erős és megbízható pénzpiacra van szüksége. A pénzpiacok súlyának növekedése, az úgynevezett financializáció, az utóbbi évtizedek egyik meghatározó jelensége a fejlett gazdaságokban. A G7 országok hazai hitelállománya például a GDP 100%-áról 160%-ra növekedett kevesebb mint 25 év alatt. A folyamat pedig még nem ért véget.

· 9 ezer milliárd dolláros lehetőség a láthatáron: A PwC elemzői szerint a világgazdaság súlypontjának fokozatos keletre tolódásával a financializáció következő hulláma az E7 országokat fogja érinteni. Kína kivételével valamennyi E7 ország hitelállománya viszonylag alacsony a gazdaságuk méretéhez képest, ez pedig példátlan méretű lehetőségeket rejt. Ha az E7 országok GDP-arányos hitelállománya a G7 országok átlagához hasonló lenne, az a hitelállomány 9 ezer milliárd dolláros növekedését jelentené (2012-es árfolyamon számolva), ami nagyjából megegyezik a teljes kínai gazdaság éves teljesítményével.

· Mindez azonban kockázatokat is rejt: A pénzpiacok fejlődési üteme meghatározó. A túl gyors fejlődés a közszféra és a magánszektor destabilizációjához vezethet, ahogyan az tapasztalható volt az 1997-98-as ázsiai pénzügyi válság idején Indonéziában, Koreában és Thaiföldön, valamint a globális válság idején az Egyesült Államokban és Európában is. Ez nagy kihívást jelent az E7 országok szabályozói számára, hiszen a helyi pénzügyi ágazatokkal azonos ütemben kell fejlődniük. Makrogazdasági szinten ehhez erősebb, hatékonyabb és átláthatóbb szabályozói környezetre és megfelelő monetáris politikára van szükség. Bizonyos eszközosztályok (pl. ingatlanhitelek) és az árnyékbankrendszer esetében egyedi megoldásokat lehetne alkalmazni speciális beavatkozási eszközök kidolgozásával. Kína már kénytelen szembenézni ezekkel a kihívásokkal, hiszen a hitelállománya 2008 óta rohamos ütemben növekszik, ami hitelvezérelt ingatlanlufit generálhat.

· Új munkahelyek az Egyesült Államokban: Áprilisban először haladta meg a foglalkoztatottság a válság előtti szintet az Egyesült Államokban. Az euróövezet helyzete azonban másként fest: Németország ugyan 2 millió új munkahelyet teremtett 2008 eleje óta, a régió többi országában ugyanakkor  6,7 millióval csökkent a munkahelyek száma.

A részletes, angol nyelvű elemzést a csatolt a következő linken olvashatják:
http://www.pwc.com/en_GX/gx/issues/economy/global-economy-watch/assets/pdfs/global-economy-watch-july-2014.pdf

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.