Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

KKV finanszírozás

A bankok kockázatvállalási hajlandósága, illetve a biztonságosan hitelezhető ügyfelek kis száma hátráltatja a finanszírozás bővülését. Ezt mutatja, hogy a magyarországi hitelintézeti szektor vállalatoknak történő hitelnyújtás összességében 4 százalékkal zsugorodott 2014 első hat hónapjában. Az elmúlt öt évben pedig mintegy 20 százalékkal a hitelintézetek vállalkozóihitel-állománya. Ehhez képest az OTP Business jól teljesít: hat százalékkal növekedett a vállalati hitelezés az OTP Business-nél az idei első félévben. A növekedés motorja a kkv igényekhez való alkalmazkodás volt, amit jól mutat a vállalati ügyfélkör folyamatos bővülése, valamint hogy az OTP Csoport részesedése a magyar vállalatoknak nyújtott hitelek piacán 7,5-ről 12,6 százalékra nőtt 2008 és 2014 között.

Az OTP, a legnagyobb hazai pénzintézetként kiemelten figyel a kkv-kra. Ennek köszönhetően az OTP Business komoly sikereket ért el ezen a téren: az elmúlt 3 éves időszakban minden évben képes volt megduplázni bevételét, s ma már ma is mintegy 160 ezer kkv számláját kezeli. Különösen nagy növekedési potenciált van az évi 50 és 500 millió forint közötti forgalmat lebonyolító vállalkozások között.
Az OTP Business kiemelkedik rugalmasságával a hazai pénzintézetek közül. A vállalati szektorban bekövetkező változásokat célzott – egyes vállalkozói csoportok igényeihez igazodó, testre szabott – termékek piacra dobásával igyekszik követni, s ezzel az érintett vállalkozói körök számára könnyebbé tenni.
Szintén fontos, hogy az OTP Business mindig a legkedvezőbb megoldást keresi vállalkozói partnerei számára, ezért vesz részt, kapcsolódik be a kormányzat által kezdeményezett kedvezményes hitel- és finanszírozási programokhoz. Az OTP Business nem csak egyszerűen banki termékeket kínál, hanem szakértelmet is: segít megérteni, hogy hol mire érdemes figyelni, mit érdemes kihasználni; illetve szakértői segítséget képes nyújtani a kiegészítő (pályázati) finanszírozás területén is.
Az OTP Bank mikro- és kisvállalati üzletága 2013 júliusában vette fel az OTP Business nevet. Idén május 1-jétől pedig cégmérettől függetlenül, az összes kis- és középvállalkozásnak „egy kézből” kínálja minden pénzügyi termékét a pénzintézet.

KKV finanszírozás és NHP

Az OTP Bank több tízezer kisvállalkozásnál szerzett tapasztalata alapján úgy látszik, hogy az elmúlt évben megnőtt a vállalkozások hitelek iránti nyitottsága. Azzal pedig, hogy az NHP, a Széchenyi Kártya és a folyószámlahitel költségei nagyjából hasonló szintre kerültek, a vállalkozások meg tudják találni a finanszírozási céljukhoz illeszkedő forrást.
A vállalkozásokban egyre inkább tudatosul, hogy a hitellel megvalósított fejlesztések révén új tevékenységeket tudnak elindítani, vagy a korábbi szolgáltatásaikat, termelésüket tudják nagyobb volumenben előállítani. Pl. az egyik OTP Business ügyfél 10 millió forint hitelt vett fel az NHP keretében, amellyel korábbi 150 milliós árbevétele 210 millióra emelkedett.

Milyen eredményeket hozott, milyen hatást gyakorolt az NHP a vállalkozások hitelfelvételi hajlandóságára?

Az MNB által meghirdetett Növekedési Hitel Program legfontosabb eredménye, hogy ennek hatására a kis- és középvállalkozások felismerték: a hitelfelvétellel hozzá tudnak járulni üzleti aktivitásuk, és ezzel párhuzamosan árbevételük növeléséhez. A vállalkozások számára különösen fontos, hogy a közelmúltban tovább szélesedtek az NHP kedvezményes konstrukcióinak felhasználási feltételei. Pl. július 1-jétől már kezdő vállalkozások is igénybe vehetik a kedvezményes hiteleket, emellett a faktoring is bekerült a támogatott konstrukciók közé. Az eddigi tapasztalataink szerint a kis- és középvállalkozások az NHP-ban átlagosan 10 millió forint hitelt igényeltek. Ezen belül a legtöbb vállalkozó a Hitelprogram keretében meghirdetett forgóeszközhitel-konstrukciót kereste. Ezt az érintettek készletek beszerzésére, vagy vevői követelések finanszírozására használták fel.

Milyen konkrét eredményeket látnak a saját pénzintézetüknél az NHP kapcsán?

Az OTP Bank amellett, hogy a legnagyobb lakossági bank, a vállalkozások bankja is. Éppen ezért fontos, hogy a legkedvezőbb megoldásokat keresse a vállalati ügyfelek számára, ezért kapcsolódott be az MNB kezdeményezésére elindult kedvezményes hitel- és finanszírozási programba. A pénzintézet elkötelezettségét jól mutatja, hogy az NHP első szakaszában a hitelintézetek közül az OTP vállalta a legmagasabb keretösszegben hitelkihelyezést a hazai vállalkozások körében, összesen 97 milliárd forint értékben.

Milyen más támogatott konstrukciókra érdemes figyelni a cégeknek?

A kedvezményes konstrukciójú hitelek közül érdemes kiemelni, hogy a KKV-k finanszírozási lehetőségeinek javítására 2002-ben elindított Széchenyi Kártya Program hitelkonstrukciói 2011 szeptemberétől egészültek ki a kifejezetten a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások által igényelhető Agrár Széchenyi Kártyával. A konstrukció elérhetősége érdekében pedig az OTP Bank stratégiai együttműködést alakított ki a Széchenyi Kártya Programot elindító KAVOSZ-szal. A kedvezményes folyószámlahitelt a mezőgazdasági szektorban dolgozók, valamint erdő-, vad- és halgazdálkodással kapcsolatos tevékenységet végző gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, valamint családi gazdálkodók, őstermelők széles köre veheti igénybe.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.