Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Spórolási térkép

Kevesen teszünk félre, és rendszertelenül

A romániai lakosság felének egyáltalán nincs megtakarítása, akiknek van is legtöbben arról számoltak be, hogy tavaly apadt a számla összege. De milyen célból spórolunk, és hogy tesznek félre az elváltak?

Az európaiak 30%-a nem rendelkezik megtakarítással – derül ki az ING nemzetközi kutatásából. Tizennégy országban, köztük Romániában végezték a kutatást, mindenhol körülbelül ezer főt kérdeztek meg tavaly novemberben, az eredményeket súlyozott átlag segítségével kapták. Kiderült, Romániában a lakosok 48%-ának nincs egyáltalán megtakarítása – ezzel a résztvevő országok közül a legrosszabb eredményt értük el.

A tanulmány azt is vizsgálta, hogy hogyan spórolnak az európaiak. A válaszadók 53%-a a szabadidős tevékenységekre összeget csorbította meg a 2012-es év során, vagyis pénzhiány esetén kevesebbet ment moziba vagy sporteseményekre, és ritkábban járt vendéglőbe. 46% válaszolta azt, hogy a ruházati termékeken, vagy a cipőken spórol, míg az internet- és mobilszámlákat 23% próbálja visszaszorítani.

Érdekesség, hogy a ruházati terméken spórolók aránya magasabb a nőknél (53%), az olaszoknál (62%) és a családosoknál (50%). A válaszadók 31%-a mondta azt, hogy nem kellett „megszorításokat” végrehajtson az elmúlt időszakban – az arány Németországban a legmagasabb (51%) és Spanyol-, illetve Olaszországban a legalacsonyabb (17%).

Azt is megkérdezték, hogy mennyire elégedettek az európaiak a megtakarításaik szintjével: a rangsor élén a hollandok végeztek, de a németek, és a luxemburgiak is magabiztosak. Románia a tízedik helyet foglalja el az „elégedettségi-listán”, Franciaország, Szlovákia, Csehország és Olaszország is utánunk következik. Tavaly ebben a tekintetben még az ötödikek voltunk, így Lengyelország után a legnagyobb esést mutatja az ország.

A megtakarítások szintjének az összehasonlítása az előző évihez képest hasznos mutató, arra utal, hogy mennyire érték pénzügyi kihívások a háztartásokat. A britek és a törökök növelték a legnagyobb mértékben a megtakarításaikat az elmúlt 12 hónapban. A megtakarítási barométer másik végén Franciaországot, Spanyolországot, Olaszországot találjuk, ahol 2012 októberében 10,4%, 26,2% illetve 11,1% volt a munkanélküliségi ráta, így érthető a csökkenés. Bár Romániában jóval alacsonyabb az állástalanok aránya, a legtöbben (37%) nálunk is azt válaszolták, hogy apadt a megtakarítási számla összege.

Az International Survey on Savings 2013 szerint csak az európaiak 49%-a tudná három hónapig fedezni a kiadásait a megtakarításaiból. Romániában a válaszadók mindössze 40%-a mondta azt, hogy van egy negyed évre elegendő tartaléka, ez a legalacsonyabb arány a felsorolt országok közül.

A legtöbben azt nyilatkozták, hogy nem rendszeresen takarítanak meg, hanem akkor tesznek félre, amikor tudnak.  Romániában mindössze a lakosok 11%-a tud rendszeresen félretenni (az átlag 17%), 61% rendszertelenül takarít meg, míg 28% egyáltalán nem tudja bővíteni a banki betétjeinek az összegét.

A kutatásból kiderült, hogy az elvált emberek 44%-ának nincs megtakarítása, míg az átlagfogyasztók esetén ez az arány 30% volt. Az elváltak nagyobb arányban válaszolták azt is, hogy nincs elég pénzük háromhavi létfenntartásra (38% a 49%-os átlaghoz képest.)

Mire spórolunk?

Az ING felmérése szerint az európaiak 31% azért takarít meg, hogy sürgős, váratlan helyzetek esetén legyen hová nyúlni. Gyerekeik számára csak 11% spórol, míg lakásvásárlás céljából csak 10%. 25 év alatt a megkérdezettek 17%-a oktatásra zsugorgat, 25-34 év között a lakásvásárlás a vezető ok, 34-44 között a gyerekeik számára tesznek félre a legtöbben (22%).

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.