Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Innovációs programok (1.)

Az innováció támogatását célzó támogatási programokat (2007-2013) két nagy csoportba sorolhatjuk. Az elsőbe tartoznak az Európai Bizottság különböző Főigazgatóságai által irányított direkt támogatások. Ilyen programok az FP7, vagyis a Hetedik Kutatási, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogram, valamint a CIP, a Versenyképesség és Innováció Keretprogram.

Az FP7 hivatalosan 2007-től 2013-ig tart, de az utolsó projektek befejezésének idejét 2018-ra jósolják. Az Együttműködés, Ötletek, Emberek és Kapacitások elnevezésű specifikus programokat foglalja magába.

Az „Együttműködés” célja európai kiválósági központok létrehozása a laboratóriumok együttműködésén keresztül (együttműködés a kutatásban), valamint a nagyszabású európai technológiai kezdeményezések elindítása, amely egyesíti a magánszektorból származó forrásokat a nemzeti és európai közpénzekkel, a nemzeti kutatási programok összehangolásával. Támogatott területek például az egészségügy, űrkutatás, energia, nanotudományok, gyártástechnológiák, új eljárások és infokommunikációs technológiák.

Az „Ötletek” célja az alapkutatás kreativitásának ösztönzése a kutatócsoportok európai szintű versenyén keresztül. A program az európai kutatások lendületességét, kreativitását és kiválóságát kívánja fokozni minden tudományos és technikai területen, beleértve a mérnöki, gazdasági-társadalom-, és bölcsésztudományokat.

Az „Emberek” elnevezésű specifikus program az európai kutatás és technológia területén célozta meg az emberekben rejlő lehetőségek minőségi és mennyiségi erősítését. Támogatott terület a kutatók alapképzése a Marie Curie hálózatokon keresztül, az élethosszig tartó tanulás és karrierfejlesztés, továbbá az ipar-akadémia közötti átjárási lehetőségek és partnerségek kialakítása.

A „Kapacitás” pedig az európai léptékű kutatás-fejlesztési infrastruktúrák fejlesztésére irányul.

Ilyen megvalósult projektek voltak például:

RELIAWIND (FP7-ENERGY), amely az optimalizált szélenergia-rendszer tervezésével, működtetésével és fenntartásával. A projekt résztvevője Magyarország is. A kutatási eredményekről Monostori László professzor és kollégái egy tanulmányt is készítettek.

A BIOCORE elnevezésű projekt a biomassza kutatásával foglalkozik, 2010 márciusától. A magyarországi témavezető Dr. Podmaniczky László, egyetemi tanár. A kutatásnak csak egy részét végzik a Szent István Egyetemen, ami az FP7 egyik lényeges pontja.

A CIP az FP7-et kiegészítve jött létre. Kiemelten támogatja Európa versenyképességét és innovációs kapacitásainak kihasználását. A kutatás és az innováció közötti szakadék áthidalását célozták meg, illetve a kkv-k támogatását.

Olyan korábbi közösségi programokat egyesít mint:

  • Vállalkozások és vállalkozók többéves programja
  • „Intelligens energia-Európa” program
  • A Life program környezeti technológiák promóciós és demonstrációs programja
  • Modinis, e-Content, e-TEN programok
  • Az EU 7. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogram bizonyos innovációhoz kapcsolódó programjai.

Ezen programok a továbbiakban már nem önálló programokként, hanem mint a CIP résztevékenységei működnek.

A CIP négy alapvető célja:

  1. Vállalkozások, különösen a kkv-k versenyképességének előmozdítása
  2. Innováció és öko-innováció
  3. Versenyképes, innovatív és integrált információs társadalom
  4. Energiahatékonyság, új és megújuló energiaforrások támogatása

Három pillére:

  1. Vállalkozási és Innovációs Program (EIP)
  2. Információ és Kommunikáció-technológiai Program (ICT)
  3. Intelligens Energia Európa Program (IEE)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.