Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Lakáspiaci körkép

Az V. Lakásbörze szakmai napján a szakmatörténeti jelentőséggel bíró közös Ingatlanszakmai Etikai Kódex összeállítására vonatkozó Szándéknyilatkozat aláírása után a látogatók számára is nyitott pódiumbeszélgetéssel folytatódott a program, ahol az ingatlanközvetítők és a támogató szervezetek a lakáspiac és az üzletág aktuális kérdéseit vitatták meg.

A pódiumbeszélgetés megkezdése előtt Osadcow Gergely a szakmai napot szervező MIOSZ elnöke kérte fel Gláser Tamást – a VOSZ alelnökét -, hogy hivatalosan is nyissa meg a Lakásbörzét, illetve annak szakma specifikus napját.

Gláser Tamás beszédében első helyen üdvözölte a szakma jelentős része által közösen aláírt Szándéknyilatkozatot, mely a támogató szervezetek szándékát fejezte ki egy szakmai Etikai Kódex és egy Etikai Bizottság létrehozására, illetve az ezek előkészítő munkájában való közös részvételre.

A VOSZ alelnöke kifejtette, hogy ez a közös irányba való indulás lehet az első lépése a régóta várt ingatlanközvetítői kamara létrejöttének, majd ígéretet tett arra, hogy ezért ő is személyesen fog lobbizni. A szakma megtisztulásáért tett harcban még fontosnak tartja az oktatást is, hogy a jövő ingatlanpiaci szereplői kellő tudással legyenek felvértezve, így szorítva ki a színtérről a szakképesítés nélkül dolgozó, és a szakma hírnevét besározó kóklereket.

A megnyitó beszéd után a szórakoztatóiparból ismert Sándor András tolmácsolta a szakma képviselőinek azokat a kérdéseket, amelyek a hallgatóságot is leginkább érdekelhették. Első kérdésként azt vetette fel, hogy

– miért nem épülnek új lakások, illetve ha épülnének, akkor lenne-e rájuk fizetőképes kereslet.

Osadcow Gergely a válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy óriási szakadék tátong az új lakások ára és a használt lakások nagyot zuhant ára között, emiatt az emberek inkább a használt lakásokat veszik meg, amelyeket ezután felújítanak. A BKIK képviseletében jelen lévő Kovács János statisztikai adatokra hivatkozva kijelentette, hogy az elmúlt 10 évben negyedére esett az új lakások építésének a száma, amelyekre véleménye szerint ettől még lenne kereslet, de jelen gazdasági körülmények között gyenge a fizetőképesség. Baranyai Tünde (Otthon Centrum) mindezt azzal egészítette ki, hogy a lakásvásárlás áfájának csökkentésével újabb lökést lehetne adni a piacnak.

A következő téma az aktuális lakáspiaci trendeket boncolgatta, főleg arra a kérdésre helyezve a hangsúlyt, hogy

– még mindig kínálati-e a piac, illetve hol van most a piaci árszint?

A Duna House képviseletében jelen lévő Rutai Gábor válasza szerint, apró jelekből arra lehet következtetni, hogy valóban újra felpörögni látszik a lakáspiac. Példaként említette, hogy nőtt az irodáikat felkereső érdeklődök száma, akiknek alku pozíciója- szemben elmúlt évek tendenciájával – csökkent az utóbbi hónapokban, így egyre több lakást tudnak eladni eredeti áron is. Ennek okát abban látta, hogy a piac ugyan még mindig inkább kínálatinak mondható, de ezzel párhuzamosan a kereslet is növekszik, de hozzátette, hogy ezek a trendek terület-, illetve ingatlanfüggők.

A City Cartelt képviselő Markó Gergely az elmúlt időszak eladási tapasztalatai alapján a 2002-es árak magasságában húzta meg a jelenlegi árszintet, de reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben ez az árszint elkezd majd emelkedni. A következő kiemelt kérdéskör az volt, hogy

– mik lehetnek a bérlakás piaci kereslet/kínálat eltolódásának az okai, illetve, hogy felszívja-e a kereslet a kínálatot.

Osadcow Gergely (Miosz) kifejtette, hogy jelentősen nőtt a kereslet az elmúlt években a bérlakásokra, melynek fő oka az volt, hogy az emberek egyáltalán nem, vagy csak nagyon rossz feltételekkel tudtak felvenni lakásvásárlási célú banki hiteleket. Hangsúlyozta, hogy igen nagy a lemaradásunk ebben a piaci szegmensben a nyugati országokkal szemben, ahol évtizedek óta tartja magát az a trend, hogy az emberek inkább bérlakásokba költöznek. Meglátása szerint erre itthon is volna igény, főleg egyetemi campusok közelében, vagy ipari parkok mellett lenne ésszerű befektetni új bérlakások építésébe, de a rövidebb tartózkodási időre szánt belvárosi hostelek építését is abszolút jövedelmezőnek tartotta hosszútávon.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a munka piacára belépő fiataloknak továbbra sincs pénzük lakásvásárlásra, így mindenképpen kormányzati kötelesség lenne egy bérlakás építési program beindítása. Ehhez kapcsolódva Kovács János (BKIK) azon véleményét osztotta meg, miszerint az új lakások építésénél szintén követni kellene a nyugati példát, ahol az elmúlt években szinte kizárólag energiahatékony ingatlanok épültek. Mivel meglátása szerint a lakásvásárlásoknál elsődleges szempontként jelennek meg az ingatlan fenntartásának költségei, ezért hosszútávon jobban megérné a vásárlóknak a vételi árában magasabb, de rezsiköltségeiben alacsonyabb áru lakások megvétele.

Záró témakörként vetődött fel az egész szakmai napot belengő kérdés, hogy

– mit tesznek az ingatlanosok azért, hogy javuljon a szakma megítélése?

Az Immo 1-et képviselő Kovács Tibor válaszában szintén kiemelt jelentőségűnek tartotta az aznap aláírt Szándéknyilatkozatot, melynek céljai képesek lesznek kifehéríteni az ingatlan szektort, de ugyanilyen fontosnak tartotta ő is az ingatlanközvetítők folyamatos képzését, mely révén megakadályozható a szakma felhígulása.

Jelentős problémaként jelölte meg azt a tényt, hogy hatalmas a fluktuáció a szakmán belül. Véleménye szerint el kell érni, hogy az ingatlanközvetítői hivatás tényleg hivatás legyen újra, mely valós jövőképet kínál az erre a pályára lépőknek, akik a megfelelő tudás birtokában hiteles információkkal lesznek képesek ellátni a lakásvásárlókat. Ezt a mai világban nem csak jogos elvárásnak, de kötelességnek is nevezte.

Gadanecz Zoltán (GND Ingatlan) szintén az építkezési vállaltokat ösztökélte, hogy merjenek új lakásokat építeni, majd hitet tett az odaadó és áldozatos szakmai munka mellett, mellyel szerinte igenis lehet értékesíteni ingatlanokat.

A pódiumbeszélgetés legnagyobb hozadékaként lehet említeni, hogy a Szándéknyilatkozatot aláíró ingatlanpiaci szereplők képviselői a kardinális kérdésekben közös nevezőn voltak, ami jó kiindulópont lehet a nyilatkozatban célként kitűzött Etikai Kódex és Bizottság létrehozásának előkészítő munkájában.

Stratégiai fontosságú célként tűzték továbbá ki a szakma megtisztítását az azon parazitaként élősködő kibicektől, – amely harcban a jelek szerint élvezik a szakmai- és háttér szervezetek teljes támogatását is – és melynek eredményeként az ingatlan tulajdonosok sokkal magasabb szintű szolgáltatást tudnak igénybe venni ingatlanuk értékesítése esetén.

Szerző: Máté Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.