Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Öntanulás és tanácsadó igénybe vétele

A cégtulajdonosok többsége azt szeretné, hogy vállalkozása jól prosperáljon, folyamatosan növekedjen. Szeretnének tulajdonosként élni – tulajdonosi feladatokkal (stratégiai, befektetések, kulcsügyfelek) foglakozni. Szeretnének kevesebbet dolgozni, több időt fordítani családra, hobbyra.
Többen érzik, hogy minden próbálkozásuk ellenére nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy várták. Hiába próbálkoznak a változással, az egyszerűen nem megy át a szervezeten.
A fő probléma az, hogy a fejlődésének maga a cégtulajdonos, és a cég belső működése a legfőbb gátja. A vállalkozás elérte azt a méretet, amelyet a jelenlegi vezetéssel, irányítással már nem lehet működtetni. Változtatni kellene, de hogyan?
Nem számít, hogy volt már sikertelen próbálkozása, a lényeg az, hogy felismerte a változás szükségességét és belevágott! Az számít, hogy a jövőbeni eredményért, sikerért a mában áldozatot vállalt, kilépett a komfort zónájából, és változtatni akar.
Az előző fejezetben bemutattuk a minden szakmaiságot nélkülöző próbálgatás, valamint a változási feladatok végzéséhez munkatárs felvételét.

A további lehetőségek a következők:

3. Öntanulás
A menedzsmenttudás összetett ismeretanyag, amely széleskörű, sokféle tudományos ismeretből tevődik össze. Érteni kell a vezetéshez, szervezéshez, pszichológiához, pénzügyekhez, marketinghez, logisztikához, és még sorolhatnánk.
A tanulásnál két jelentős probléma van. Egyrészt nehéz megtalálni azokat a szakmai részeket, amit a leginkább kellene alkalmazni. A fő kérdés mindig az, hogy helyesen választották-e ki az alkalmazni kívánt ismeretanyagot? Valóban az a gyógyír a működési problémájára?
A másik az, hogy mást jelent valamit ismerni, tudni és mást jelent alkalmazni. Az alkalmazási készség csak gyakorlással sajátítható el. Minden szakmának megvannak az úgynevezett „szakmai fogásai”. Nagy kockázatot vállal az, aki egyből a „mélyvízbe” ugrik.
Nyilván ez csökkenthető azzal, ha először kisebb projekttel kezdik meg a gyakorlást, szerzik meg a kellő rutint. Ennek azonban az időigényesség a hátránya. Minél inkább eltolódik a változás az aktuális időponttól annál nagyobb a kudarc valószínűsége.
Még egy alapvető dolog. A működésfejlesztési projekt folyamatos, rendszeres munkát igényel. A tulajdonos életében mindig előjönnek olyan feladatok, „csontvázak a szekrényben”, amelyek felülírják a fontossági sorrendet. Egy ilyen szituáció fellazítja a változási folyamatot, növeli a kudarc lehetőségét. A siker szempontjából döntő, hogy legyen egy felelőse a változtatási projektnek, aki irányítja, koordinálja a munkát, aki felelős a határidőkért és a feladatok elvégzéséért. De az ne az első számú vezető legyen. Ebben a folyamatban a cégtulajdonos olyan, mint egy szponzor, támogatja a projektvezetőt, befolyásolja a munkatársak tevékenységét, ha kell hatalmánál fogva beavatkozik, gondoskodik arról, hogy a projekt a megfelelő irányba haladjon.

4. Tanácsadó igénybe vétele
Ha relatíve gyorsan, kis kockázattal akarod a működésfejlesztést, hívj tanácsadót. Igaz, a tanácsadó pénzbe kerül, de sok előnnyel jár:

  • A tanácsadók általában szakmailag felkészültek, rendelkeznek megfelelő rutinnal. A projekt megvalósításra van megfelelő technológiájuk. Ami még fontos, hogy a külső szem gyakran észreveszi azt, amit a belső nem.
  • Függetlenek a tulajdonostól, objektívebbek. Fontos számukra a szakmai presztízs, sikerorientáltak, ezért „odateszik” magukat.
  • Ha nem tudsz együttdolgozni vele, könnyebben megszabadulhatsz tőle, mintha ha az alkalmazottad lenne.
  • Általában kínálnak ingyenes szolgáltatásokat (helyzetfelmérés, konzultáció, stb.) amelyek során megismerheted őket.
  • Kötheted úgy szerződést, hogy több részre bontod a feladatot. Minden részfeladat teljesítése után döntesz a folyatásról, és akár a tanácsadóváltásról is. Ez költségkímélő és kockázatcsökkentő.
  • Kombinálhatod a díjazást sikerdíjjal.

Megannyi előny, néhány hátránnyal szemben!

Hogyan csináld meg a gyakorlatban?
Lépj ki a kényelmes komfortzónádból! Határozd el magad végre, és tedd meg az első lépést!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.