Reflektorfényben

RÁVILÁGÍTUNK A LÉNYEGRE

Gazdaság

Remek MNB alelnöki beugró

Matolcsy György elnök úr halaszthatatlan okból lemondta a szerdára  a Gundel étterembe tervezett előadását. A JVSZ által szervezett rendezvény iránt óriási volt az érdeklődés, amit az sem csillapított, hogy az elnök úr távolmaradását a szervezők előző nap este kihirdették.

A várakozásnak az MNB alelnöke Dr. Gerhardt Ferenc tett eleget. Az alelnök úr egy rendkívül pontosan fogalmazott, szakszerű és konfliktuskerülő anyagot ismertetett.

Az MNB csapata kifejezetten kiváló munkát végzett, a beszámoló nyomán őszinte nyíltszíni tapsot kapott az előadó.
Nem szabad elhallgatni, hogy az asztalok mellett a közönség némi csalódásának is hangot adott. Aki ismeri az alelnök úr korábbi tevékenységét és azt a színvonalat ahogy a munkáját végzi, az tudja hogy Gerhardt úr nem vállalt volna nagy kockázatot ha az anyagot nem felolvassa, hanem élőszóban ismerteti. Tudjuk, hogy retorikailag és alapinformációkban is könnyedén megy neki. Csalódást keltett a kérdezési lehetőség elmaradása is.

De lássuk mi hangzott el. Engedje meg a tisztelt olvasó hogy elsősorban a KKV szektor információ igényére vonatkozó kérdésekre koncentráljunk:
5 évvel a válság kitörése után kezdjük megközelíteni a 2007-es adatokat

Az elmúlt évek rendje szerint egyfajta év eleji optimizmus jellemzi az MNB és a pénzügyi szakma elemzőit is, már ami a növekedés előrejelzését illeti. Ez évről évre így van, hogy azután kissé lankadjanak a várakozások
Megtudtuk a növekedési pályának viszonylag egyszerű  a receptje. stabil inflációs környezet és optimális erőforrás felhasználás ( munkaerő, eszközök, vezetés)

Magyarország helyzetéről az ismert szomorú történetet idézte fel az alelnök úr. A rendszerváltást követő években a térség „él tanulói” voltunk Csehország és Szlovénia mögött.  Ezt a pozíciónkat folyamatosan elvesztve sokadikak vagyunk nem Európában de a régión belül is. Okok: a beruházási ráta folyamatos romlása és a gazdaság strukturális problémái.  A folyó fizetési mérleg hiány tartósan a 7-8 az államháztartási hiány 4-5 % hiánynál stabilizálódott. Az ország végtelenül sebezhetővé vált. A válság kitörésekor ezt tapasztalhattuk is!
2010 után a kormány fokozta a munkaerő piaci aktivitást ami szerény de „trendszerű” bővülést mutat – hallottuk.

A  beruházási ráta tovább süllyedt ugyan, azonban ezt  elsősorban az autóipari beruházások nullszaldósra korrigálták.

A bankrendszer alacsony kockázatvállalási hajlandósága kiegészült a mérleg technikai korlátaikkal is. A kereskedelmi bankok átlagosan a saját tőkéjük 160 %-a fölött helyeztek ki hiteleket, labilissá téve a finanszírozás alapjait.

A MNB ebben a helyzetben a növekedési hitelprogramot kínálta a gazdaság felfűtésére. 750 milliárd Ft keret 93.5 %-ban lekötésre került. Ez cca. 10.000 szerződés egységben valósult meg. A maximum 3 milliárd Ft egyedi szerződött értéket kevés projekt érte el. A többség, 70 %, 50 millió Ft alatt vett igénybe növekedési forrást 2.5 % kamattal átlagosan 7 évre.
Kijelenthetjük, csökkent a regionális koncentráltság és fokozódott az egészséges verseny a kkv szektor piacain.

II. szakaszként 2000 milliárd keretet szabadít fel az MNB amiből 500 milliárd csak új induló beruházás lehet. A tapasztalatokat firtató korábbi kérdésünkre visszautalva az alelnök úgy fogalmazott: „korai még az értékelés”

2013-ban a háztartások és a vállalatok megtakarításai fokozódtak, miközben az állam költései szinten maradtak illetve szintjükben csökkente. Ennek a következménye a trendszerű, persze igen lassú államadósság csökkenés.
A globális inflációs hatások egyenlőre kedvezőek és amennyire ezek prognosztizálhatóak ezen a szinten is maradnak. Érdekes összefüggést vetett fel az alelnök úr, miszerint az infláció egyik legerősebb mozgatója  maga az inflációs várakozás. Ez ma Magyarországon alacsony, ami azt jelenti hogy közgazdasági értelemben egyfajta bizalmi légkör tapasztalható gazdaságunkban.

Záró mondataiban Dr. Gerhardt Ferenc nyomatékosan kért további bizalmat a
gazdaság kiemelt szereplőitől.


Az eredetileg Matolcsy György úrhoz érkezett kérdések:

Hekli István

A fenntartható növekedésben alapvető szerepe kell legyen a 2014-2020 között Magyarországra érkező EU támogatások minél nagyobb mértékű kihasználásának, amelyek 60 %-a gazdaságfejlesztésre kell fordítódjon. A kérdés az, hogy miként lehetne a KKV-k forrásfelszívó – abszorpciós- képességét, növelni, hogy ezeket a támogatási lehetőségeket ki is tudják használni ? Alapvető probléma van a támogatások utófinanszírozott konstrukciójával. Lehetne- e az állami többségi tulajdonba került hitelintézetek bevonásával támogatás megelőlegező hitelkonstrukciókat kidolgozni?

Üdvözlettel: Hekli István

 

dr. Riedl Péter

Milyen további eszközökkel, kívánja az MNB a KKV-k finanszírozását ösztönözni, különös tekintettel az induló új pályázati ciklusra és a kereskedelmi bankok ezen a téren mutatkozó visszafogottságára.

dr. Riedl Péter

 

Szép Norbert

Elnök úr!
Az infláció rég nem látott mértékben csökkent 2013-ban. Kell-e attól tartanunk, hogy a rezsicsökkentések egyszeri hatásai után esetleg elszabadul az infláció?

A Nemzeti Bank devizatartalékai fizikailag milyen állampapírokban állnak és ezeknek a lekötéseknek milyen a kockázata?

A kamatmentes jegybanki refinanszírozási hitelek első köre jobbára már előkészített nagyvállalati projektek hitelátrendezésére fordult, elsősorban határidő problémák miatt.
Mik a tapasztalatok, a további kedvezményes hitel akciók milyen módon szólnak bele a mindenki által megváltóként várt KKV beruházás élénkülésbe?

Nemzetgazdasági szempontból – most félretéve a szociológiai és társadalmi aspektusokat – milyen hatása van annak a több százezer munkavállalónak aki nem Magyarországon keresi a kenyerét?

A magyar gazdaság sokak által legfontosabb kitörési pontjaként kezelt exportnak milyen Forint árfolyam tekinthető optimalizáltnak, ismerve a tényt, hogy az export jelentős import hányadot tartalmaz?

 

Dr. Szabadkai Antal

1., Mennyire tartja tartósnak a jelenlegi FED politikát, a pénzügyi forrásokhoz jutás könnyítését ?

2., Elérheti-e a magyar cégek hitelezése 2014-ben a 2007. évi szintet ?

3., Várható-e kormányzati intézkedés a üzleti szférában megvalósított foglalkoztatás bővítése érdekében?

4., Tud-e 2014-ben olyan sikeres lenni az MNB mint 2013-ban volt ?

Üdvözlettel: Szabadkai Antal

 

Belényi Gábor

A fenntartható gazdasági növekedéshez az alacsony infláción és annak hatásain kívül nyilvánvalóan szükséges, hogy a KKV szektoron belül a projekt hitelezés elérje a válság előtti szintet.

Elegendőek-e a kedvezményes vállalati hitel kihelyezések és ha nem, van-e eszköze az MNB-nek, hogy a bankokat projekt hitel kihelyezésekre ösztönözze?

A fenntartható fejlődés másik pillére a megfelelő kutatási – fejlesztés ( K+F ) tevékenység.

A közvetlen Uniós támogatásokon kívül várható-e valamilyen kedvező finanszírozási formája a K+F tevékenységnek?

Üdvözlettel:
Belényi Gábor
vezérigazgató
KERKON Holding Zrt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.